Donanım

Google'ın şakası gerçek oldu! Koklayın!

Japonlar Google Burun şakasını gerçeğe dönüştürdü.

Google'ın şakası gerçek oldu! Koklayın!

Hatırlarsanız Google dün kullanıcılara 1 Nisan şakası düzenlemiş ve yaptığı şaka ile ekrandan koku almayı sağlayan Google Burun uygulamasını duyurmuştu. Şimdi bu şaka gerçek oldu.

Japon bilim adamları, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde geçen hafta düzenlenen IEEE Virtual Reality adlı sanal gerçeklik teknolojisi konferansında geliştirdikleri görme ve işitmenin yanı sıra koklama duyusuna hitap eden ekranı tanıttı.

1364886047_0104201311442802414732.jpg

Japon bilim adamı Haruka Matsukura başkanlığındaki Japon bilim ekibi,  geliştirdikleri ekranda buharlaşma özelliği bulunan jel topaklarındaki kokuyu, her biri ekranın bir köşesinde yer alan dört hava kanalı aracılığıyla çevreye yayan bir sistemden kullanmış.

Koku, küçük vantilatörler aracılığıyla ekranın yüzeyine paralel olarak havaya bırakılıyor ve vantilatörlerin çeşitli şiddetlerde ve yönlerde üflemesi sayesinde ekranın hemen her yerine yönlendirilebiliyor. Bilim adamlarının çok hassas bir şekilde ayarladıkları hava akımı sayesinde, kokunun gerçekten ekranda görünen nesneden geldiği izlenimi veriliyor.

Ekip, bu sistemin, şu an için bir seferde yalnız bir çeşit koku yayabildiğini söylediler ve ikinci aşamanın ise kokuları, yazıcılardaki kartuşlara benzer bir kartuşta bir araya getirerek değişik kokular elde etmek olduğunu belirtti. Ayrıca araştırmacılara göre, geliştirdikleri sistemin ekranlardan gösterilen reklamların etkisinin artırılmasında da kullanılabilir.

Yorumlar
Kartus cok sacma zink diye yeni teknoloji var yazicilar icin isiya duyarli kagit istenilen rengi aliyo. Buda oyle olmali isiyla kokular karistirilip her koku elde edilmeli. Kartuslu yapcaklarsa hic yapmasinlar daha iyi sacmalik resmen. Bide kartusla uras dur kalitesine gore kokusu degissin hem parali hem akilsizca buluslarini kendileri bosa harciyo resmen
Cevapla
Misafir
1-2sene önce bu işle uğraştıklarını gösteren tv programını izlemiştim sonunda gerçekleşmiş kesin bu teknoloşiden sonra yemek programı şifreli olur :)koklamak istiyorsanız lütfen parasını ödeyin :D
Cevapla
bilent gul
seneler once bu teknoloji aciklanmisti
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.