Donanım

GoPro bindiği dalı kesiyor!

Aksiyon kamerası üreticisi GoPro, kendi teknolojilerini başka firmaların kullanımına sunmaya karar verdi.

GoPro'dan garip açılım

Son yıllarda zor günler geçiren ve Çinli rakiplerinin baskısının yanısıra yönetim zaafları nedeniyle sıkıntıya giren GoPro'dan şimdi de garip bir hamle geldi. Geliştirdiği teknolojileri başka firmaların kullanımına sunacağını açıklayan şirket, bu sayede maddi darboğazdan kurtulmaya çalışıyor. Ancak bu hamle aynı zamanda kendi rakiplerini desteklemek anlamına da geliyor.

GoPro'nun bu garip hamlesinin ilk adımı ise Jabil isimli şirket oldu. İki şirket arasında yapılan lisans anlaşmasına göre GoPro kamera lens ve sensör teknolojileri Jabil ürünlerinde kullanılabilecek. Anlaşma ile ilgili detaylı bilgi verilmese de Jabil'in polislerin kullandığı vücut kamerası, sürücüsüz otomobil kamerası gibi ürünleri olduğu biliniyor. Muhtemelen yapılan anlaşma ile Jabil, GoPro teknolojilerini bu ürünlerinde kullanacak.

GoPro bindiği dalı kesiyor! - Resim : 1

Jabil firması ile uzun yıllardır farklı iş ortaklıkları bulunan GoPro yeni anlaşma ile bu işbirliklerini genişletiyor. Bu tarz anlaşmaların farklı markalarla yapılıp yapılmayacağı şimdilik bilinmiyor.  Ancak böyle bir adım rakipleri dolaylı yoldan da olsa desteklemek anlamına geliyor. 

Çinli rakipler bitirdi

GoPro, aksiyon kameralarına ismini veren bir marka. İlk çıktığı yıllarda filmi modelleri bile bulunan GoPro, geçen yıllar içinde bu alana damgasını vurdu. Günümüzde aksiyon kamerası dendiğinde akla ilk gelen marka olsa da geçen yıl piyasaya sürdüğü Karma isimli Drone'u ile büyük sorunlar yaşamıştı. Karma uçuş sırasında aniden durarak düşmeye başlayınca üretimi durduruldu ve GoPro bu alandan çekildiğini açıkladı. Firma aynı zamanda maddi sorunlar da yaşıyor.

GoPro'nun sıkıntıya düşmesinde bir diğer etken ise Xiaomi, SJcam gibi Çinli rakiplerin benzer özelliklere sahip modellerini çok daha uygun fiyata satmaları oldu. Örneğin 4K video kayıt edebilen en üst düzey GoPro 500 Dolar iken benzer özelliklere sahip bir Xiaomi 250 Dolar'a satın alınabiliyor.

Hero 6 geldi

Aksiyon kamerası modellerini Hero markası ile satışa sunan GoPro, uzun yıllardır ismini bu alana vermiş bir marka. GoPro'nun halen satışta olan Hero 6 isimli modeli 4K 60 FPS video kayıt özelliğine sahip. Üzerinde titreşim engelleme özelliği de bulunan Hero 6, Türkiye'de 2200 TL civarında bir fiyatla satılıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.