Donanım

Güçten büyük tassarruf sağlanacak

Bilgisayarların tükettiği enerjiyi azaltmak isteyen Intel, bunun için iddialı bir hedef koydu. İşlem gücü yükselirken, güç tassarrufunu nasıl yapacak?


Elektronik aletlerin giderek artması  insan hayatını kolaylaştırıyor olması ve  bu sebeple elektrik tüketiminin artmasının doğaya zarar verdiğini biliyoruz

Önümüzdeki dönemde bu konuya büyük bir hassasiyet gösterecek olan intel 2014 yılı için önemli bir hedef koydu.

Dünyada satılan bilgisayar sayısı 2007 yılında bir milyara ulaştı. Intel  bu ilk bir milyar bilgisayarın her saat 320 terawatt güç harcadığını tahmin ediyorlar.

Tahminlere göre, 2014 yılında iki milyarıncı bilgisayar satılmış olacak. Intel, ikinci milyara dahil olan bilgisayarların harcadığı gücün ise 151 terawatt olmasını hedefliyor.

İkinci bir milyar bilgisayarın, ilk bir milyar modele göre ortalama 17 kat daha fazla işlem gücü olmasına rağmen, yarı yarıya daha az güç harcayacak olmasının temelinde işlemci mimarilerinin küçülmesi yatıyor.

İşlemci mimarisi ile birlikte cihazların kendilerinin de küçülüyor olması güç tasarrufu konusunda mühendislere daha çok olanak tanıyor. Intel, önümüzdeki sene 22 nm?lik Ivy Bridge modelleri ile bu alanda çok önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.