Hangisi daha iyi: Laptop mu, yoksa masaüstü mü?

Masaüstü ve laptopun iyi-kötü özelliklerini karşılaştırdık.

Hangisi daha iyi: Laptop mu, yoksa masaüstü mü?

Yaklaşık bir hafta önce Facebook takipçilerimize 'Laptop mu, yoksa masaüstü mü?' şeklinde bir soru yöneltmiştik. Bu sorumuzdan yola çıkarak iki bilgisayar türünün iyi ve kötü özelliklerini karşılaştırdık.

Fiyat

1472595984_mouse-money-ss-1920-800x450.jpg

Satın alacağınız bilgisayara fazla para vermek istemiyorsanız kesinlikle masaüstü bilgisayarı tercih etmelisinizdir. Piyasada birbirinden çeşitli masaüstü bilgisayar donanımı bulunuyor ve dilerseniz bu donanımları seçerek kendi bilgisayarınızı toplayabilirsiniz. Fakat laptoplar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bir laptop toplamak neredeyse imkansızdır ve tüm parçaları bulabilseniz bile bu işlem size çok pahalıya patlayacaktır.
Taşınabilirlik

1472596002_b9b6d033581165097aa38c5859dbbb02.jpg

Masaüstü bilgisayar büyüktür, ağırdır. Aynı zamanda kuruluma ve geniş alana ihtiyaç duyar. Laptop ise kolayca taşınabilir ve dizinizin üstünden daha büyük bir alana ihtiyaç duymaz.

Eğer bilgisayarınızı taşımanız gerekeceğini düşünüyorsanız, masaüstü satın almak hiçbir işinize yaramaz.
İşlemci

1472596093_best-cpu-970-80.jpg

Masaüstü işlemcileri, laptop işlemcilerinden boyut olarak daha büyük ve daha hızlı olabilirler. Bunun yanı sıra masaüstü işlemcilerinin daha iyi bir soğutma sistemi vardır. Bu nedenle, eğer işlemci gücüne ihtiyaç duyuyorsanız masaüstü bilgisayar almanız daha mantıklı olacaktır.
Kurulum

1472596106_34ca4a1f15704cafe967b4af569b152c.jpg

Laptoplar kolayca taşınabilir ve kurulabilirler. Öte yandan masaüstü bilgisayarların kurulumu biraz zaman alabilir. Bu nedenle kurulum konusunda laptopların daha pratik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Klavye

1472596120_keyboard1thumb800.jpg

Bazı laptop klavyelerinin (özellikle küçük laptop modellerinin klavyeleri) kullanımı rahat değildir. Bu sorunu çözmek için yeni bir klavye satın almanız gerekecektir ve bu da fazladan masraf yapacağınız, laptopla birlikte daha çok şey taşıyacağınız anlamına gelir. Oysa masaüstü bilgisayar kullanıcıları satın aldıkları klavyeyi taşımak zorunda kalmazlar ve klavyelerine daha az ödeme yapabilirler. Binlerce klavye modeli arasından seçim yapabilmeleri de işin cabası.
Ekran boyutu

1472596300_officesetup.jpg

Ekran boyutu her iki bilgisayarın da fiyatını ve performansını önemli ölçüde etkiler. Çok büyük ekran kaliteyi, çok küçük ekran ise kullanışlılığı kötü yönde etkiler. Laptop alırken hem istediğiniz ekran boyutuna, hem de aradığınız özelliklere sahip olan cihazı bulmak zordur ancak aynı durum masaüstü bilgisayarda yaşanmaz. Öte yandan laptopların kolayca başka ekranlara bağlanabildiğini de düşünürsek, iki bilgisayar modelinin de ekran boyutu konusunda kendine has artıları olduğunu söyleyebiliriz.
Geliştirilebilme

1472596782_pcupgrade1.jpg

Geliştirilebilme, masaüstü bilgisayar almanız için en geçerli nedenlerden birisidir. Laptop parçaları masaüstü parçalarına göre çok daha zor bulunur, pahalıdır ve kolayca değiştirilemezler. Ancak masaüstü bilgisayara istediğiniz donanımı yerleştirebilir (diğer donanımlarla uyumlu olduğu sürece), ucuz parçalar bulabilirsiniz.
Oyun performansı

1472596800_oyun.jpg

Piyasada birçok oyun laptopu bulunur ancak masaüstü bilgisayarlar oyun konusunda tartışmasız olarak öndedir. Bu bilgisayarlarda neredeyse hiçbir zaman ısınma sorunu yaşanmaz ve değiştirilebilir, ucuz donanımlar en iyi oyun performansını almanızı sağlar. Aynı zamanda masaüstü bilgisayarların geniş kasası daha fazla donanımın kullanılabilmesini mümkün kılar. Örneğin birden fazla depolama alanı veya ekran kartı kullanabilirsiniz.
Tamir edilebilme

1472596827_tamir.jpg

Masaüstü bilgisayarın tamiri çok daha kolaydır çünkü bilgisayarda bulunan donanımın değişimi zahmetsiz bir şekilde yapılabilir. Laptopun tamiri ise zor ve masraflıdır.

Sonuç

1472597026_computers-vs-laptops.jpg

Karşılaştırma kriterlerimize bakarak masaüstü bilgisayarın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz ancak hangi bilgisayar türünü satın almanız gerektiği tamamen size bağlı. Masaüstü bilgisayarlar ucuz veya rahat olabilirler fakat laptopların taşınabilir olduğunu da unutmamak gerek.