Hiç bilmediğiniz Windows hileleri! - Page 1

Klasik sağ tuş menüsü

Windows 7 ve 8'de Görev Çubuğu'ndaki bir düğmeye sağ tıkladığınızda, "sıçrama listesi" ekrana gelecektir. Bunun yerine klasik sağ tuş menüsünü açmak istiyorsanız, sağ tıklamadan önce SHIFT tuşunu basılı tutun.

Hiç bilmediğiniz Windows hileleri! - Page 2

Explorer'ı Görev Çubuğu'ndan sonlandırın

Windows Gezgini işlemi takıldığında, normalde onu sadece Görev Yöneticisi içerisinden sonlandırabilirsiniz. Ancak Görev Çubuğu çalışır haldeyse CTRL ve SHIFT tuşlarını basılı tutarken Görev Çubuğu'na sağ tıklayabilir ve "Gezginden Çık" seçeneğini kullanarak Gezgin'i tekrar başlatabilirsiniz.

Hiç bilmediğiniz Windows hileleri! - Page 3

Ekran Alıntısı Aracı'nı kullanın

Windows 7.1 ve Windows 8'in en pratik araçlarından bir tanesi de Ekran Alıntısı aracı. Ekranın herhangi bir bölümünün görüntüsünü kaydetmeye yarayan araç, 4 tür ekran görüntüsü almanıza izin veriyor: Tam ekran, pencere, dikdörtgen ve serbest biçim.

Hiç bilmediğiniz Windows hileleri! - Page 4

Konumu metin olarak kopyalayın

Dosya Gezgini, bulunduğunuz klasörü genellikle düğmeler biçiminde gösteriyor. Dosyanın tam konumunu panoya kopyalamak isterseniz kafanız karışabilir, ancak tüm yapmanız gereken adres çubuğunda boş bir yere tıklamak. Artık adrese sağ tıklayıp onu kopyalayabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.