Donanım

HP' den şok üstüne şok karar

Dünyanın en büyük PC üreticisi HP, aldığı kararlarla teknoloji dünyasını şoka soktu.


Teknoloji dünyasının en büyük PC üreticilerinden biri olan HP, iki gün içinde iki şok karar ile herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz yıl portföyünü genişletmek isteyen HP, akıllı cep telefonu devi Palm' ı satın alarak, mobil sektörüne adım atmıştı.

Palm' ı satın alan HP, dolaylı olarak WebOS' u da satın almış oldu. Bu sayese hem akıllı telefonları hemde tablet bilgisayarı piyasa giriş yapmıştı. Fakat HP bu alanda özellikle reklamlara büyük bütçeler harcasa da pek başarılı olamadı. Mobil piyasasını elinde bulunduran iOS ve Android üçüncü bir sistemi aralarında istemedi.

Hal böyle olunca HP' den dün bir açıklama geldi. Açıklamada WebOs' u tarihe gömdüklerini resmen duyurdular. HP bundan sonra WebOs tabanlı akıllı telefon yada tablet üretmeyecek.

Bu karar ilk yaşanan şoktu. Şimdi ikincisine geçiyoruz.

Henüz detayları tam olarak açıklanmasa da, HP kişisel bilgisayar (PC) bölümünü de bünyesinden ayıracağı söylendi. Mobil PC alanında tahtını Apple' a kaptıran HP, dünyanın en çok satan PC' lerine sahip olmasına rağmen neden böyle bir karar aldığı net olarak bilinmiyor.

Bazı söylentilere göre, HP bundan böyle yazılım işine girecek. İngiltere yazılım şirketi Autonomy' yi satın almasına çok az kalan HP, bakalım bu alanda kendine yer edinebilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.