Donanım

IBM Watson sağlık için görev başında

IBM’in çığır açan, ödüllü yapay zeka teknolojisi Watson, sağlık sektörü için kullanılmaya başlandı.


Kişiselleştirilmiş ve kanıta dayalı tedavi seçenekleri ile Watson, hasta bakım kalitesini ve hızını artırırken kanser tedavisinde de araştırmacıların ve hekimlerin yardımına koşuyor.

IBM, Wellpoint ve Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi IBM Watson teknolojisinin tıp sektöründe kullanımıyla sağlanan iyileştirmeleri ve teknolojiyle yaratılan ilk ticari ürünleri duyurdu. Watson tabanlı yeni çözümler hekimlere, araştırmacılara, tıp merkezlerine, sigortacılara ve sigortalılara yardımcı olmak ve hasta bakım kalitesini ve hızını artırmak için tasarlandı.

1361191567_ibmwatson1.jpg

IBM bir yılı aşkın süredir Watson’a onkoloji ve veri yönetimi alanlarında eğitim vermek üzere bir yandan Wellpoint, diğer yandan ise  Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’yle iki ayrı işbirliği yürütüyor. Bu süre zarfında klinik çalışmalarda uzmanlaşmış hekimler ve teknoloji uzmanları doğal dil işleme yöntemlerini kullanarak Watson’a karmaşık klinik bilgileri işleme, analiz etme ve bu bilgileri anlamlandırmayı öğretmek için binlerce saat süren çalışmalar yürüttüler. Bu çalışmalar, sağlık kalitesini ve verimliliğini artırmaya yönelik girişimlerdir.

Watson’un sağlık sektöründe kullanılmasıyla gelen avantajları ve geliştirilen ürünleri değerlendiren IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu: “Büyük veriler, analitik ve bilişsel bilgi işlem yöntemleri; tıp sektöründeki zorlu problemlere pratik çözümler getirerek destek olabiliyor. IBM’in Wellpoint ve Memorial Sloan- Kettering Kanser Merkezi gibi kurumlarla bunu sağlamak için yürüttüğü işbirlikleri, teknolojinin insan hayatı için sunabileceği kolaylıklar açısından bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu çalışmalar, teknolojinin ve kanıta dayalı tıbbın sağlık hizmetlerini nasıl dönüştürebileceğini gösteriyor. Watson teknolojimizle buna öncülük etmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Onkolojiyi kanıta dayalı tıpla geliştirmek

Şu ana kadar Watson 600.000 adetten fazla tıbbi bulguyu, 42 tıp yayınından gelen 2 milyon sayfa yazılı bilgiyi ve onkoloji araştırmalarındaki klinik denemelerini bünyesine alarak özümsedi. Watson tıbbi kayıtlar, hasta sonuçları gibi on yıllarca geriye giden kanser tedavilerini ve 1,5 milyon kanser hastasının kayıtlarını analiz ederek, hekimlere sadece saniyeler içerisinde kanıta dayalı tedavi opsiyonlarını sunma gücüne sahip.

Kanserle mücadele, kanser araştırması ve eğitimi alanında dünyanın en eski ve en büyük özel kurumu olan New York Merkezli Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi, son bir yıldır Watson’u kanser vakalarını ve genetik araştırmaları inceleme sürecinin içine dahil ediyor. 1.500 akciğer kanseri vakasıyla başlayarak, Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’ndeki klinik uzmanlar ve analistler Watson’a kanser ile ilgili komplikasyonları, doktor notlarını, laboratuvar sonuçlarını ve klinik araştırmaları incelemesi ve anlam çıkarması için eğitim veriyorlar. Watson’un altyapısında bulunan en yeni teknolojiler, kanserle ilgili tüm mevcut bilgileri analiz ederek dünya genelindeki kanser araştırmalarını hızlandıracak ve kanser tedavi yöntemlerine bu bilgilerinin katılmasını sağlayarak devrim yaratma potansiyeli barındırıyor.

Sağlık sektörü için Watson tabanlı bu yeni ürünlerin ilk kullanıcıları arasında ABD’nin Maine eyaletindeki Kanser Merkezi ve New York merkezli WESTMED Medical Group yer alıyor. Bu kurumlardaki onkoloji uzmanları Watson’a dayalı yeni duyurulan ürünleri test etmeye ve kullanılabilirliğiyle ilgili geri bildirimler sağlamaya başlayacaklar.

Hasta bakım süreçlerini daha etkili ve daha verimli yönetmek

Sağlık sektöründe olmayan işletmelerin sağlık personeli ihtiyaçlarını yönetmek için 10 yılı aşkın süredir dünyanın değişik ülkelerinde hizmet veren Wellpoint için Watson 25.000’in üzerinde test vaka senaryosunu ve 1.500 gerçek hayat vakasını inceledi. Buna ek olarak hemşireler Watson’a 14.700 saatten fazla uygulamalı eğitim verdiler. Geçtiğimiz Aralık ayında Watson, Wellpoint’e bağlı sağlık planlarına üye olanlar için sağlayıcılardan gelen ortak, tıbbi prosedür taleplerini işlemeye başladı ve daha sonra bu işlem diğer ofisleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Watson’un bu anlamda kullanılmasıyla, hasta doktoru ve hasta sağlık sigortası arasındaki değerlendirme sürecinin ciddi oranda kısalacağı öngörülüyor.

Watson teknolojisiyle çalışan yeni ürünler arasında; Onkoloji için Enteraktif Bakım  Bilgileri (Interactive Care Insights for Oncology), Wellpoint İnteraktif Bakım Rehberi ve Enteraktif Bakım Değerlendirmesi (The WellPoint Interactive Care Guide and Interactive Care Reviewer) yer alıyor.

Yorumlar
Misafir
Haberleri geç takip etmeniz kötü bir durum.çünkü bu haberi önceden başka bir yerde okumuştum.haber kaynaklarınızı değiştirmemizi şiddetle tavsiye ediyorum.iyi yönünüz bu haber diğerine göre daha detaylı verilmiş.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.