iFixit yeni M4 iPad Pro’nun pilini daha kolay değiştirmeyi sağlıyor

iFixit videosunu izlyerek yeni 13 inç M4 iPad Pro’nun bataryasını rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

En son ne zaman youtube’dan bir video izleyerek elinizdeki teknolojik bir aleti tamir ettiniz. Eğer bu tip videolar sizin işinizi kolaylaştırıyorsa iFixit tarafından yayınlanan yeni batarya söküp takma videosu çok işinize yarayacak. Videoya son derece ince bir iPad konuk oluyor: 13 inç M4 iPad Pro. Yeni 13 inç M4 iPad Pro gerçekten çok ince. Bu durum cihazın bazı bölümlerinin tamirini daha da zorlaştırıyor, ki bu hafta sonu yayımlanan bir söküm videosunda iFixit tarafından doğrulandı. Ancak, pil değiştirme konusunda Apple ciddi anlamda yararlı değişiklikler yapmış.

İlk kez bir iPad Pro modelinde, ekranı çıkardıktan hemen sonra pili çıkarabiliyoruz. Teardown Tech'ten Shahram Mokhtari, bir blog yazısında "ilk kez" ifadesinin göreceli olduğunu belirtiyor. Çünkü pili çıkarmadan önce hala bazı vidaların ve braketlerin çıkarılması gerekiyor ve bu süreci belgeleyen videoda pillerin altındaki çekme tırnaklarına ulaşmanın biraz çaba gerektirdiği görülüyor. Ancak yine de, bu yeni düzen, önceki modellere kıyasla süreci saatlerce kısaltıyor.

iFixit yeni M4 iPad Pro’nun pilini daha kolay değiştirmeyi sağlıyor - Resim : 1

Mokhtari, videoda "Bu cihazın içindeki her ana bileşeni çıkarmak zorunda kalmadan pili çıkarabilmeniz, tamir edilebilirlik açısından büyük bir kazanım," diyor. "Bu, önceki nesillere kıyasla büyük bir iyileştirme." Öte yandan, diğer her şeyin tamiri oldukça zor olacak gibi görünüyor. "Daughterboard'dan hoparlörlere ve koaksiyel kablolara kadar, yer sıkıntısından dolayı vidalar için yer kalmadığı için birçok şeyin yapıştırılmış olduğunu gördük."

Ayrıca, söküm videosu yeni Apple Pencil Pro'nun tamir edilebilirlik açısından tam bir kabus olduğunu gösteriyor. Mokhtari, Pencil'ın iç kısımlarına ulaşmaya çalışırken yaralandığını ve "pil öldüğünde atılacak bir çöp parçası" olarak nitelendirdiğini belirtiyor.