Donanım

İnanılmaz insan gözü, sizce kaç megapikseldir?

Biz insanlara bahşedilen müthiş insan gözü kaç megapikseldir, hep birlikte bakalım!

İnanılmaz insan gözü, sizce kaç megapikseldir?

İnsanlık doğduğundan beri sürekli olarak insan vücudunu ve vücudunun yapılarını çözmeye çalışıyoruz. Günümüz teknolojisinde bile, ufak bir örnek verecek olursak insan beyni incelemeleri ancak yine kendisinin izin verdiği sınıra kadar incelenebiliyor, teknoloji bazı konularda yetersiz kalıyor.

ALLAH'ın bize bahşettiği sonsuz gücün farkında değiliz. Bize sunulan sistem o kadar sorunsuz ve steril işliyor ki, insanoğlu bunun farkında bile değil. Bu sorunsuz ve inanılmaz bir organlarımızdan teki de 'GÖZ'dür. Yeryüzünde sunulan tüm güzellikleri sorunsuz ve cam şeklinde gördüğümüz insan gözünün hiç ne kadar piksel sahip olduğunu düşündünüz mü?

1333544065_123.png

Günlük hayatta "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" diye zaman zaman kullandığımız, aslında anlamsız temelli cümleler olmuştur. Yapılan teknolojik temelli araştırmalar insan vücudunun günümüz teknolojisinden bile ne kadar yıl ileride olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmalar şu sonucu ve çalışma mantığını gösterir: "Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, retinadaki foto-alıcıların sayıca fazlalığı sayesinde,bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi sağlar. Aşağıda verilen eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır."

1333544136_insangozu-custom.jpg

Bir örnekle olayı açıklayacak ve insan gözünün piksellerinin rakamını verecek olursak: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

Yorumlar
Aqil
O zaman 5 tane xiaomi mi note 10 kamerası (108 MP) ve 9 tane samsung galaxy A71 kamerası (64 MP) bizim gözümüze beraber
Cevapla
bilen ile bilmeyen bir olmaz..!!!
birisi kendisini çok beğenmiş hadi araştırmadan gelmeyin diyen atıyor. 3x4? kaçtır sorsan bilmez..kendisini övüyor..leyla....
Cevapla
ilginç
Cevapla
Misafir
Evet gerçekten Allah hepimizi mükemmel yaratmış. O 1,3 Gigapiksel, gözden 2,5 kat iyi olan (!) kamera panoramik çekim. Yani farklı zamanlarda kamera değişik yerlerin fotoğrafını çekiyor ve fotoğraf bilgisayarda birleştiriliyor. Siz de panoramik çekimin ne olduğunu araştırın ve öyle gelin. Tek seferde 576 MP çekecek kamera yok.
Cevapla
insan oğlu sahip olduğu nimetlerin farkında dil ışte ... Her gün milyon kez şükür etsek yinede yüce Rabbimizin bize verdiği nimetler yanında az kalır... Benim gibi düşünen varsa facemde beklerim ... ( [email protected]
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.