Donanım

Intel 7. ve 8. nesil işlemciler için Spectre yaması çıktı

Intel, 7. ve 8. nesil işlemcileri için Spectre güvenlik yamasını yayınladı. Peki, bu yama işlemcilerin performansını etkiliyor mu?


2018 yılına Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları ile giriş yapmıştık. Piyasadaki tüm işlemcileri etkileyen bu güvenlik açıkları, etkisinden çok yamalanırken performans kayıpları yaşatması ile gündeme gelmişti.

Özellikle Meltdown ve Spectre için güncelleme alan Intel işlemcilerde %30'a varan performans kaybının yaşanması büyük ses getirmişti. Intel, uzun bir süredir sessiz kaldığı 7. ve 8. nesil Core işlemcileri için bugün Spectre güvenlik yamasını indirime sundu.

Yamayı yükleyen Intel  7. ve 8. nesil Core işlemci sahipleri, şimdilik gözle görünür herhangi bir performans kaybının olmadığını söylüyor. Ancak net sonuçlar Benchmark testleri ile ortaya çıkacaktır.

Eğer Intel işlemci kullanıyor ve Meltdown - Spectre yamalarını yüklemediyseniz; buradaki linke tıklayarak Intel'in otomatik güncelleme aracı ile işlemcinizi güncelleyebilirsiniz.

Yorumlar
Engin
Fiyatı ne kadar iPhone kılıfın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.