Donanım

Intel Core i9 dizüstü bilgisayarlara geliyor!

Intel, geçen yıl masaüstü bilgisayarlar için duyurduğu i9 kodlu işlemcileri dizüstüne de getireceğini açıkladı.


Intel geçtiğimiz yıl masaüstü bilgisayarlar için ilk Core i9 işlemcileri çıkardıktan sonra, dizüstü bilgisayarlar için de aynı hamle büyük merakla bekleniyordu. Intel, Pekin’de düzenlediği etkinlikte dizüstü bilgisayarlarda oyun oynayan ve grafik tasarımı yapanlar için Intel Core i9 işlemcilerini tanıttı.

 8. nesil Intel Core i9 olarak isimlendirilen bu yeni işlemci sayesinde diğer işlemcilere oranla %41’e varan FPS artışı sağlayacak. Intel, Core i9'un gelmiş geçmiş en iyi Intel marka oyun ve üretkenlik odaklı dizüstü bilgisayar işlemcisi olduğunu belirtiyor.

Duyurusu gerçekleştirilen model Intel Core i9-8950HK. Turbo boost ile 4.8 GHz’e ulaşabilen işlemci, altı çekirdek ve 12 yürütme birimi sunan ilk mobil Intel işlemcisi. Intel, i9'un i7'ye göre %29’a varan hız artışı sunduğuna da dikkat çekiyor.

Oyunlar için performans artışı %41'ken, 4K video düzenleme hızı da %59’a kadar artmış durumda. Core i9 işlemcilerine ek olarak Intel, dizüstü bilgisayarlar için i5 ve i7'yi de duyurdu. Bu yeni işlemciler Intel’in, Coffee Lake olarak da bilinen mimarisini temel alıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.