Donanım

Intel sunucular için 8 çekirdekli Atom işlemci geliştiriyor

Intel, Avadon adıyla 8 çekirdekli Atom işlemci tasarımı üzerinde çalışıyor


Sunucu pazarında söz sahibi olabilmek için çok uzun süredir  çalışma içinde olan ARM, dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi olan HP'nin Moonshot Projesi ile bu sektöre güçlü bir adım atma hazırlıkları yapıyor. Düşük güç tüketimi sayesinde çok çekirdekli yapıların daha yüksek enerji verimliliği ile sunulmasını sağlayan ARM'a karşı Intel de Atom mimarisini sunucu sistemlerine uyarlama çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle web server olarak bilinen ve daha az performans gerektiren sunucularda Atom işlemciler kullanılırken, Intel daha büyük bir hamle için hazırlıklar yapıyor.


Intel, Avadon kod adıyla 8 çekirdekli  Atom işlemci tasarımı üzerinde çalışıyor. 2013 öncesinde piyasaya çıkması beklenmeyen yeni işlemci tasarımının 22nm ile üretileceği belirtiliyor. Mevcut Atom mimarisiyle kıyaslandığında ise sırasız çift hatlı sırasız tasarım sayesinde aynı saat hızında %20-25 daha yüksek performans sunacağı ve ileri üretim teknikleri sayesinde daha az güç tüketeceği ifade edilen işlemci için kapalı kapılar ardında çalışmalarına devam eden Intel, alternatif sistem tasarımları için MIC projesi kapsamında Knight Ferry gibi çok çekirdekli işlem kartlarının araştırma-geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.