Donanım

Intel'in 8 çekirdekli Xeon E5 Performansı!

2012 yılının şubat ayı ile birlikte Intel yeni nesil Xeon-E5 işlemcilerini pazara sunmaya hazırlanıyor. Şirket performansa dikkat çekmek için Bridge-E tabanlı yeni nesil sunucu platformu ile Westmere-EP platformunu kıyasladı.
Xeon E5 işlemcileri, masaüstü sistemler için hazırlanan versiyonlarıyla kıyaslandğında bazı güncellemeler ile geliyorlar. 32 nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerde 8 çekirdekli modeller de sunacak olan Intel buna bağlı olarak Hyper-Threading ile tek bir işlemcide 16 izlek desteği vermeye hazırlanıyor.20MB'a kadar seviye 3 bellek kapasitesine sahip olacak bu işlemciler çok soketli sistemlere destek ve soketler arasındaki bant genişliğini yüksek tutabilmek için çift QuickPath Interconnect bağlantısı bulunuyor. Dört kanal DDR3 bellek kontrolcüsü ile donatılan sistemler, aynı desteğe sahip olan Sandy Bridge-E tabanlı Core i7-3000 serisi işlemcilerden farklı olarak 384GB bellek desteği sunabiliyorlar ki bu sayede çift soketli anakarta sahip bir sistemde 768GB'a kadar DDR3 bellek kullanımı mümkün kılınıyor.

TechPowerUp tarafından yayınlanan dökümanlarda, yeni işlemcilerin performans seviyelerine ilişkin detaylar da bulunuyor. Xeon 5690 işlemcisi ile yapılan kıyaslamada, Sandy Bridge-EP tabanlı Xeon E5-2690 işlemcisi, %50 ila %120 arasında değişen oranlarda daha yüksek performans sunuyor. Yeni işlemcilerin resmi çıkış tarihleri henüz tam olarak netlik kazanmış olmasa da Intel'in açıklamaları yeni yılın ilk çeyreğine işaret ediyor.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.