İnternette gezinirken nasıl görünmez oluruz? - Page 1

Tabii bu siteler mutlak bir şekilde kötü veya endişe etmemizi gerektirecek bir şey yapmıyorlar. Çok büyük çoğunluğu yalnızca kullanıcının siteye nasıl geldiğine ve hangi tarayıcıyı kullandığına bakıyor. Yine de, Facebook dışı internet kullanımınızı Facebook ile paylaşmak istemiyor, veya alışveriş sitelerinin fiyatlarını hangi sitelerden geldiğinize göre ayarlamasını istemiyorsanız, izlerinizi saklamanız çok da zor değil.

İnternette gezinirken nasıl görünmez oluruz? - Page 2

İdeal bir dünyada, tarayıcının gizli modunu kullandığınızda ve sitelerin sizi izlemesini istemediğiniz ayarını işaretlediğinizde, firmaların sizi takip etmeyi bırakması lazım. Ama maalesef internet bu şekilde işlemiyor. Her bir sosyal medya paylaşma tuşu, her reklam, her siteye gömülmüş video sizin çevrimiçi aktiviteleriniz hakkında son derece detaylı bir resim çıkarmaya katkıda bulunuyor. Bunun olmasını istemiyorsanız, onları engellemeniz gerekecek.

İnternette gezinirken nasıl görünmez oluruz? - Page 3

En etkili engelleme araçlarından biri olan Ghostery, çok kullanılan tarayıcılar için bir eklenti olarak indirilebiliyor. Android ve iOS sürümleri de mevcut. Yükledikten sonra Ghostery, bilinen (1,900'den fazlasını biliyor) casus siteleri saptıyor ve engellemenize izin veriyor. Ne çeşit şeyleri engelleyeceğine siz karar verebiliyorsunuz, böylece, örneğin isterseniz sosyal medya paylaşım tuşlarını yerinde bırakabilirsiniz.

İnternette gezinirken nasıl görünmez oluruz? - Page 4

Ghostery yalnızca sizi "bir x ağının" izlediğini söylemiyor, aynı zamanda bu "x ağı" nın ne olduğu hakkında bilgi de sunuyor. Mesela buradan öğrendiğimize göre, Google'ın DoubleClick reklam ağı, yalnızca donanım ve tarayıcı bilgisi gibi anonim bilgileri değil, IP adresi, arama geçmişi, cihazınızın ID'si ve telefon numaranız gibi bilgileri de toplayabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.