Donanım

iPad 3 ön inceleme

iPad 3'ün 7 Mart Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. İşte Apple'ın yeni tabletinde görebileceğimiz her şey.

iPad 3 ön inceleme

Apple iPad 3 veya bir ihtimal iPad HD ürününü Çarşamba günü duyurup başlangıcını yapacak. İlginçtir Apple'ın tasarımı ile ilgili söylentiler teknik haberleri ve varsayımlar çoğunlukla doğru çıktı. 10 Şubat'tan itibaren bütün sızan bilgileri toparladık ve en son inandırıcı detayları ile yayınlıyoruz.

1330936911_3823446317.png

Ekran: Yüksek çözünürlüklü Retina

Piyasaya sürülecek olan iPad 3'ün iPad 2'ye göre daha iyi bir ekrana sahip olacağı kesin. En çok söylenen de iPhone 4/4S'de bulunan benzeri bir ekran olacağı. iPad 3'ün ekranı 2048 x 1024 çözünürlükle iPad 2'nin iki katı çözünürlüğe sahip olacak. Son sızan resimlerde daha büyük pil yeri ayrıldığı görüldü, yüksek çözünürlükte daha çok enerji harcayacağı için resim görüntüsü sızan bu haberi doğruluyor.

İşte o resim:

1330936928_3871564000.jpg

Apple'ın yükseltme öncesinde artan Android tabletlerin yanında iyi görünüm sunması gerekiyor. Görünüm olarak daha küçük olduğu düşünülse de iPad 2 ile aynı özellikler bekleniyor.

Ayrıca Apple 9.7 inç modelinin yanında 7,5 inç küçük versiyonunda yayınlanacağı doğrultusunda bir çok spekülasyon yapıldı. Bu söylenti geçen yıldan beri vardı Amazon'un 7 inçlik Kindle Fire popülaritesi nedeniyle sönük kaldı. Bize sorarsanız bu olmayacaktır ve olmamalıdır da.

Ars Technica'nın raporunda yüksek çözünürlük olacağı spekülasyonlarına bir kanıt olarak 2048 x 1536 çözünürlükte 365 iPad üretildiği haberini aldığını yayınladı.

Tasarım: iPad 2 ile neredeyse aynı.

İPad 2 ile aynı olacağı söylentileri şaşırtıcı ama sızan iPad 3'ün resimlerine bakıldığında iPad 2 ile aynı görünüme sahip. Bir Apple çalışanı New York Times'a iPad 3'ün iPad 2 ile aynı boyut ve şekilde olduğunu söylemişti ama biz kendinden önceki modellerden daha akıllıca farklı bir tasarım bekliyoruz.

MIC Gadget tarafından yayınlanan haber fazla fark olmadığını doğruluyor.

Donanım: Daha hızlı A6 işlemci

Analistlere göre iPad 3, iPad 2'den daha hızlı olacak ve iPhone 4S'de bulunan A5 işlemci yerine A6 işlemci ile pil ömrü uzatılacak. Şuana kadar yapılan söylentiler A6 çift çekirdekli veya dört çekirdekli olacağı yönündedir. Ocak ayı başlarında İOS 5.1'in beta sürümünün yayınlanması dört çekirdekli olacağı teorilerini doğrulamaktadır. Ama editör Joshua Topolsky'nin kaynaklarına göre A5 veya A6 çift çekirdekli olduğu yönünde.

Büyük olasılıkla daha hızlı bir grafik işlemci bekleniyor. Apple'ın tabletleri iki yıldır genelde 512mb RAM. Bunun değişmesi ve iPad 3'ün daha yüksek RAM ile gelmesi mantıklı olur zira rakiplerinin yanında listede üstlerde görünmesi için bu gerekli görünüyor.

Kameralar: HD ön cam, 8 megapiksel arka cam

iPhone 4S satın almak için en iyi nedenlerden biride harika bir 8 megapiksel kameraya sahip olmasıdır. Apple iPad 3'te objektifi daha da yükseltmesi bekleniyor ve sızdırılan resimlerde arka kapaktaki kameraya ayrılan yer bunun olası bir durum olduğunu gösteriyor. Ayrıca iLounge sitesindeki raporlara göre Apple'ın tabletinde Mac'lerde bulunan FaceTime HD Video chat için tabletler akıllı telefonlardan daha iyi olduğu bilinir. iPad 2'nin ön kamerasının pek üstün bir özelliği yoktu ama iPad3 bir hoşgeldin yükseltmesi olarak daha iyi olabilir.

OS: iOS 5.1

Aslında iPad 3'ün iOS 5.1 yüklü geleceğinin hiçbir garantisi yok çünkü beta sürümlerini bir süredir geliştirmek için uğraşıyorlar.  Fakat iOS geliştiricisi sürümü son birkaç sürümde üzerinde neredeyse hiçbir değişiklik olmadan bırakıldığını düşünürsek yeni bir sürüme de hazırlıklı olmanızı öneririz.

Apple iPad 3'ün sunulması için hazırladığı mağazanın çok güvenlikli ve bilgi sızdırılamaz özellikte olduğu söyleniyor.

Güncelleme: iPad 3 ekran çözünürlüğü hakkında rapor hazırlayan Ars Technica'ya göre uzmanların beklentilerinin aksine iOS 6 ile piyasaya sürülmeyecek son zamanlarda iOS 5 sürümünüm geliştirilmiş hali olarak piyasada bulunan iOS 5.1 ile piyasaya çıkacak.

SİRİ: Evet

Siri, iPhone 4S'yi çok şık kılan bir sanal asistan. iOS 5.1 'in varlığının kamuoyuna açıklanmaması iPad 3'te siri olduğuna işaret olabilir. Bu noktada hiç kimse Apple'ın yeni tabletinde bu özelliğin olup olmayacağını bilemiyor.

Ağ: 4G LTE

Bazı raporlara göre Apple iPad 3'e 4G LTE özelliği yapmayı planlıyor. Bloomberg'in ismi açıklanmayan bir kaynağına göre LTE ağlar için daha fazla enerjiye ihtiyaç var ve Apple iPad 3'e daha büyük bir pil yapmasının sebebinden biride bu, çünkü Apple Ocak ayında iPhone'den sonra iPad'larda da 4G LTE başlangıcı için karar vermişti. LTE'nin kötü bir pille kullanılamayacağı göz önünde bulundurulursa bu çok mantıklı geliyor. Ayrıca  Verizon ve AT & T ağların yanında 4G olanağı sağlayan LTE'ye talep oldukça fazla. Yani Apple'ın ilk LTE aygıt olarak bir iPad değil de iPhone olması olağan dışı olurdu.

The Wall Street Journal gazetesinde çıkan habere göre Apple'ın iPad 3'te LTE 4G ile beraber Verizon ve AT & T ağlarını da kullanıcıya sunacağı söyleniyordu.

Açıklanması ve yayın tarihi: Mart'ın ilk haftası en geç 9 Mart

En son raporlara göre Apple Mart'ın ilk haftasında San Francisco'da bir etkinlikle iPad 3'ü açıklayacak. Apple'ın 29 Şubatta ilk ekstra özel cihazını yapacak diye düşünüyoruz. Her iki şekilde de Mart ayı olması kesin görülüyor.  Buna ek olarak, iOS 5.1 'in güncellenmiş sürümünün 9 Mart günü gelmesi iPad 3 'ün o gün satışa sunulacağının bir göstergesi olabilir. Bir iPad 2 sahibiyseniz onu satmanın tam zamanı olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.