iPad Pro, MacBook Pro’yu alaşağı etti

Apple’ın yeni cihazı M4 iPad Pro, yapılan testlerde kendi kardeşini geride bıraktı. Peki bu nasıl olabilir?

iPad Pro, MacBook Pro’yu alaşağı etti

Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte iPad Air ve iPad Pro'nun yeni modellerini tanıttı. Bu yeni modeller 11 inç ve 13 inç olmak üzere iki farklı boyutta kullanıcılara sunuldu. Apple'ın resmi sunumunda M2 destekli iPad Pro ile M4 iPad Pro'nun performans karşılaştırması yapıldı. Vadim Yuryev'in Twitter üzerinden paylaştığı gönderiye göre, 2024 model iPad Pro'nun tek çekirdekli performansı 3,767, çok çekirdekli performansı ise 14,677 olarak belirlendi. Apple, lansmanda yeni M4 çipinin M2 iPad Pro'dan 1.5 kat daha hızlı olduğunu açıklamıştı. 2023 Ekim'inde M3 MacBook'lar tanıtılmasına rağmen, Apple M3 iPad Pro'yu atlayıp doğrudan M4 iPad Pro'yu piyasaya sürdü.

iPad Pro, MacBook Pro’yu alaşağı etti - Resim : 1

iPad Pro, MacBook Pro’yu alaşağı etti

M4 iPad Pro'nun Geekbench skorlarına göre, M3 ile M4 çipleri arasında sadece 7 aylık bir süre olmasına rağmen, Apple %25 performans artışı sağlamayı başardı. Apple, yeni M4 iPad Pro'yu bugüne kadarki en güçlü ve en ince iPad olarak tanıttı ve bu iddiasının gerçekleri yansıttığını söyleyebiliriz.

Yeni M4 iPad Pro, tek çekirdek performansında %22, çok çekirdek performansında ise %25 daha hızlı. Aslında M4 çipi, 2024 model iPad Pro'yu 11 çekirdekli 14 inç M3 Pro MacBook Pro'dan bile hızlı hale getiriyor. Apple'ın sadece 7 ay içinde %25'lik bir performans artışı elde etmesi, özellikle de yeni iPad Pro'nun gövdesinin sadece 5.1mm inceliğinde olması dikkate değer. Geekbench sonuçları, 10 çekirdekli M4 çipinin performansını yansıtıyor. Apple, yeni iPad Pro serisinde depolama seçeneğine bağlı olarak farklı M4 varyantları sunuyor. 256GB ve 512GB modelleri 3 performans çekirdeği içerirken, 1TB ve 2TB modelleri 4 performans çekirdeği barındırıyor.