Donanım

'iPhone 4S' ile 'iPhone 5' Karşılaştırma!

Apple'ın iki iPhone'ununu sizler için mercek altına aldık, karşılaştırdık!


Apple'ın dün tanıttığı yeni amiral gemisi 'iPhone 5' beklenenin çok çok altında yeniliklerle çıktı. Bir çok Apple kullanıcısının hayal kırıklığına uğradığı, iPhone 4S'ten aslında pek farkın olmadığı yeni iPhone 5'in 4S'ten farklarının neler olduğunu merak ettiniz mi?

Dün tanıtılan iPhone 5 için, elinde iPhone 4 veya 4S bulunan kullanıcıların talebinin olup olmayacağı, yani iPhone 4S ve 4 kullanan kişilerin yeni iPhone 5'e geçmek istemeleri biraz zor gözüküyor.Eski Apple tanıtımlarında Steve Jobs'un sahneye çıkışında bile oldukça büyük farklar yer alıyordu. Kaldı ki sahneye çıkıp iPhone ile ilgili sunduğu her yenilikte salondan gelen 'wooovvv' seslerini rahatlıkla duyabiliyorduk. Apple için ne yazık kı korkulan oldu diyebiliriz. Kendini tekrarlıyor desek pek de yanlış olmayacaktır.
Özellikle A6 çipleriyle gelen yeni iPhone'un işlemcisinin bile kaç çekirdekli olduğu net olarak belli değil. Kendi yorumumu katacak olursam, Apple'dan beklediğim iPhone 5 bu değildi. Gerçekten büyük hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Sözü daha fazla uzatmadan yeni iPhone 5 ile iPhone 4S karşılaştırmasına geçelim.

Acaba iPhone 5 almaya gerçekten gerek var mı? 4S ile arasında gerçekten çok büyük fark var mı?

Öncelikle yeni iPhone 5 ile iPhone 4S arasında muazzam bir benzerlik olduğu ilk dikkati çekenlerden birisi. Yeni amiral gemiye bakıldığında akıllara gelen ilk izlenim iPhone 4S'in izlenimi oluyor.


Öncelikle iPhone 5'in dış tasarımından başlayacak olursak, 3.5 inç'lik ekranın 4 inç'e çıkarıldığını görüyoruz. Ekranın genişliğinde herhangi bir değişiklik olmazken, amiral geminin boyunun uzadığını görüyoruz.


Ekran aynı, fakat daha uzun!

iPhone 5'te inç başına düşen piksel sayısı iPhone 4S'e karşı azalmaması için ekran çözünürlüğünde arttırılmaya gidildi. Bu yöntemle birlikte iPhone 5 1136 x 640 çözünürlüklerine ulaşmış oldu. Dış tasarımdan karşılaştırmaya devam edecek olursak, iPhone 5 123 mm uzunluğunda karşımıza çıkarken bu boyut iPhone 4S'te  115 mm civarında.
Yeni iPhone çok daha ince ve hafif!

7.6 mm olan iPhone 5 neredeyse rekor denilecek derecede inceltilmiş durumda. iPhone 4S'in kalınlığına baktığımızda 9.6 mm gibi epey farklı bir rakam karşımıza çıkıyor. 4S ile iPhone 5 arasındaki en önemli farklardan birisi de ağırlık hususunda idi. iPhone 5 yine iPhone 4S'e karşı bu konuda ezici bir üstünlük sağlıyor. 4S 140 gram ağırlında iken iPhone 5 112 gram ile çok iddialı geliyor.
A6 çip ile nasıl bir performans sunacak, kaç çekirdekli işlemcisi var?

Lansmanda belirtilmeyen fakat iPhone 4S'e nazaran iki kat daha hızlı olduğu söylenen yeni işlemci çipinin adı A6 olarak karşımıza çıkıyor. Kaç çekirdekli olduğuna dair henüz net bir bilgi olmasa da iki çekirdekli olduğu söylentiler arasında. A6 çiplerinin performansının çok etkileyici olduğu söyleniyor.
Pil ömrü iPhone 4S'ten daha mı iyi?

iPhone 5'in tanıtımında pil ömrünün net bir şekilde uzatıldığı, 4 vs 4S ile mukayese edildiğinde çok daha iyi bir bekleme süresi sunacağı söylense de verilen rakamlar karşılaştırıldığında, Apple'ın son 2 telefonu iPhone 4'ün şarj teknolojisine hala ulaşmış gözükmüyor.
Yeni iPhone'un RAM miktarı kaç?

Yeni iPhone'da arttırılan RAM kapasitesini de unutmamak gerek. Özellikle net rakamlarla açıklanmasa da elde edindiğimiz bilgilere göre 1 GB gibi üst segmentlerde bulunan akıllı telefonların RAM miktarını kullandığı belirtiliyor. Bu rakamın iPhone 4S'te 512 MB olduğunu hemen hatırlatalım.
iPhone 5'in kamerası ile 4S'in kamerası arasında çok fark var mı?

Diğer bir konu ise kamera konusu olacak. iPhone 5, 4S'in kullandığı megapikseli aynen üzerinde barındırıyor. İki telefon da üzerinde 8 megapiksellik bir kamera taşıyor fakat iPhone 5'te iSight uygulaması ile birlikte kamera çok güzel iyileştirmeler yapılmış durumda. Ek olarak Apple bu özelliğe geç kalmış olsa da HD video kaydı yaparken fotoğraf çekebilme özelliği, panaroma çekimler gibi bir çok özelliğe de geçmiş durumda.
Sosyal medyanın geyik konusu oldu!

Kabaca çok aşırı derecede yenilik göremediğimiz iPhone 5, teknoloji dünyası için beklentilerin altında kaldı diyebiliriz. Özellikle Steve Jobs döneminde yeni bir Apple cihazı tanıtılırken çıkan 'vuuu'  'vooouuvv' seslerini son yıllarda duyamaz olduk. Onun haricinde yine bizim görmeye alışık olmadığımız bir diğer durum da Apple'ın sosyal medyada geyik konusu olarak bulunması. Bu zamana kadar böyle bir şeye tanıklık ettiğimi hatırlamıyorum.Önceki iPhone kullanıcıları yeni iPhone'a geçecekler mi?

Bir diğer değinecek noktaya baktığımızda iPhone 4S sahiplerinin yeni iPhone 5'e geçmek istemeleri konusu karşımıza çıkıyor. Aslında çok sıkıntılı  ve cevabının kişiden kişiye değişeceği bir soru bu. Biz değerlendirme yapacak olursak iPhone 4 ve 4S kullanıcılarının 4 de 3'ünün yeni iPhone'a geçmek istemeyeceği kanısındayız.
Sonuç değerlendirmemiz!

Sonuç olarak iPhone 5 olarak adlandırılan yeni iPhone'un aslında iPhone 4S'in kusurlarının tamamen, güzel bir şekilde kapatılmış, bir 4SL modeli olarak çıkması daha mantıklı olabilirdi. Aslında Apple, kendisinden bekleneni yaptı yeni telefonunu çıkartmış oldu kısaca. Firmayı bu sürece zorlayan en büyük rakibi Samsung oldu şüphesiz. Çıkardığı amiral gemisi Galaxy S3 ile hodri meydan demişti adeta.

1347539945_samsung-galaxy-s3-vs-galaxy-s2-6.jpg

Türkiye'de ne zaman çıkacak ve fiyatı ne olacak?

Merak edilen bir diğer konu ise iPhone 5'in ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı ve net fiyat konusu oluyor. Birazdan sizler için açacağımız konuda bunlarla ilgili detayları paylaşıyor olacağız, takipte kalın.

iPhone 5 ile iPhone 4S'in genel karşılaştırma tablosu:

1347612827_iphone-4s-vs-5-tablo-buyuk.jpg

-Konuyla alakalı olarak değerlendirmelerinizi 'Yorum' olarak bekliyoruz.

Yorumlar
mai
Bu kadar taraf yazı görmedim hayir ne bekliyorsunuz ki kas göz yaparak yönetmeyi mı xd
Cevapla
bünyamin
ya bu telefonun yenilik olarak hiç biseksüel yapmasina gerek yok ki adı yeter
Cevapla
bünyamin
ya bu telefonun yenilik olarak hiç biseksüel yapmasina gerek yok ki adı yeter
Cevapla
yalcin
valla bizim buralarda u sekilde soylenir ebesini boyamislar kiz diye satmislar:))
Cevapla
Adamlar herseyini degistirmis, ekranini buyultmus, inceltmis, hizlandirmis, daha uzun batarya zamani cikarmis. Diger telefonlar gibi tabletten hallice degil. Siz begenmemis olabilirsiniz ama bu sene gene en cok iphone satacak. Kedi uzanamadigi cigere mundar derrnis. One x guzel telefon ama hicbir zaman iphone ile yarisamaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.