Donanım

İşte ilk milli silahlı drone!

Adını şahin, sungur gibi avcı kuşlardan alan ilk milli silahlı drone sistemi Songar, otomatik makineli tüfekle 10 kilometre yarıçaplı menzilde görev yapabilecek.

İşte ilk milli silahlı drone!

Bilindiği üzere Türk savunma sanayisi bünyesinde "drone"lar kullanılarak geliştiriliyordu. Şimdi drone sistemli güvenlik çözümlerine bir yenisi daha eklendi. Ar-Ge kaynaklı yazılım ve donanım ürünleri geliştiren Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri, içinde bulunduğumuz yıl itibarıyla savunma sanayisindeki faaliyetleri için ASİSGUARD markasını oluşturma kararı aldı.

İşte ilk milli silahlı drone!

Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri ASİSGUARD adı altında, hali hazırda askeri araç elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf rotorlu insansız hava araçları, C4ISR (komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar, istihbarat, gözetleme ve keşif), elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka, siber güvenlik ve büyük veri alanlarında özelleşmiş sistem, alt sistem donanım ve yazılım geliştirme çalışmaları sürdürüyor.

Songar, otomatik atış stabilizasyonuna sahip ilk milli silahlı drone sistemi olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda hem gündüz hem gece etkin olarak kullanılmak üzere geliştirildi.

Çoklu veya tekli drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen sistem, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi yerine getirebilmekte.

Adını şahin, sungur gibi yırtıcı kuşlardan alan Songar'ın sunduğu özellikler, "Gökyüzünün en güçlü avcılarından biri sizin kontrolünüzde" sözleriyle ifade ediliyor. Songar Silahlı Drone Sistemi, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görevini icra edebiliyor. Sistem aynı zamanda gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabiliyor ve 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev yapabiliyor. Sistem aynı zamanda, özel bir müdahale gerekmeden süratle değiştirilebilen mermi kutusuyla görevini aksatmadan ilerleyebiliyor.

Saldırı amaçlı da kullanılabilecek

Songar 4 alt sistemden oluşuyor. Drone alt sistemi, hava platformunu içeriyor. Milli tasarım Otomatik Atış Stabilizasyon Sistemi (OASİS) ve Drone Üzeri Makineli Tüfek (DMT), geri tepme sönümleme yeteneğine sahip ve namlunun 0-60 derece dikey eksende yön değiştirmesini sağlıyor. Sistem Yer Kontrol İstasyonu ile kontrolü sağlanıyor.

Model, karakol ve kalekollarda taciz atışına, personel, araç ve konvoyların intikalindeki pusu veya tehditlere karşı havadan yüksek sayıda mermi atımıyla beka artırıcı, gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da etkin olarak görev icra edebilecek.

ASİSGUARD, Songar Silahlı Drone Sistemi'ni 30 Nisan-3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez sergileyecek. İlk milli silahli dorone olan Songar'ı aşağıdaki videodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
tmc
bence harika bi yöntem
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.