Donanım

Japon devleri OLED panel için güç birliği yapacak

Sony, Panasonic ve Japan Display orta ölçekli OLED panel üretimi için JOLED A.Ş.'yi kurdu.


OLED ekran üretiminin büyük bölümünü elinde bulunduran LG ve Samsung’a karşı Japonya’nın önde gelen şirketleri gücünü birleştirme kararlı aldı. Japon hükümeti tarafından desteklenen Innovation Network Corp (INCJ), Japan Display, Sony ve Panosonic tarafından oluşturulan yeni şirket JOLED A.Ş. olarak isimlendirildi.

OLED teknolojisi parlak görüntü sunmasının yanında düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Japon şirketlerin ortak girişimi JOLED A.Ş. tablet ve dizüstü bilgisayarda kullanılmak üzere orta ölçekli OLED paneller üretecek.

Sony şu ana kadar OLED panele sahip bir telefon ya da tablet duyurusu gerçekleştirmedi. JOLED A.Ş.’den bağımsız olarak da OLED teknolojisi üzerine çalışmalar yürütmeyi sürdürecek Sony’den yakın zamanda OLED panelle donatılmış bir tablet duyurusu beklenebilir.

JOLED A.Ş.’nin %75’lik hissesi INCJ’nin, %15’lik dilimi Japan Display’in %5’i Sony’nin ve diğer %5’lik dilim ise Panaconic’in elinde olacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.