Donanım

Kindle Paperwhite - İnceleme

İşte Amazon'un son teknoloji okuyucu tableti!


Geçtiğimiz ay Kindle Fire HD ile tanıtımı yapılan Paperwhite siyah tasarım ve yumuşak dokunmatik özellikleriyle kullanıcılarıyla buluşuyor. Yuvarlak köşeler, ince ve plastik yapıdaki okuyucunun hep birlikte detaylı özelliklerini inceleyelim.

Ölçü olarak yaklaşık bir kitap boyutunda, ince ve hafif. (0.47pounds) Açıkçası elinize aldığınızda Paperwhite'ın şimdiye kadarki en iyi okuyuculardan biri olduğunu söylemek mümkün. Ancak bazı dezavantajları da mevcut.Öncelikle Paperwhite kullanıcılara hiç bir ses sistemi sağlamıyor. Ayrıca herhangi bir kulaklık girişi de bulunmuyor. Amazon'un özellikle Kindle Fire HD'de bu özelliği getirmemesi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. Bunların yanında 4GB ya da 2GB seçenekleri bulunuyor ve fazla depolama imkanı da sunmuyor. Son olarak da herhangi bir şarj adaptörü bulunmuyor yani sadece bilgisayarlarınız yardımıyla şarj edebiliyorsunuz.Ekran özellikleri önceki modele oranla daha iyi çözünürlükle geliyor. Metinler ve resimler daha güzel bir görünüme sahip. Her ne kadar iPad ya da Nexus 7 kadar çözünürlük sunamasa da bir okuyucu için yeterli diyebiliriz.


Bir çok insan karanlıkta kitap okuyamamaktan şikayet eder, bu cihazlar kitap okumanın en keyifli yolunu sizlere getiriyor. Bu cihazdaki yeniliklerden biri de Amazon'un yeni işletim sistemi. Genel olarak tablet tabanlı bir kullanım sunan sistem okuma sırasındaki bir çok ihtimali düşünerek kullanışlı bir ara yüz sunuyor.Kitap okumaktan sıkıldığınız anlarda webde gezebilir, kitap listelerini inceleyebilir ve Wikipedia'da araştırma yapabilirsiniz. Genel olarak diğer okuyucularla karşılaştırma yapıldığında da performansının oldukça hızlı olduğu görülüyor.


Batarya konusunda yaptığımız denemelerde ilk gün tableti gün boyu şarja takmadan kullandık. Test sırasında cihazın Wi-Fi ve 3G özellikleri de aktif kulllanıldı. Ancak yine de çok uzun bir şarj ömrünün olduğunu söylemek zor.Okuyucu olarak değerlendirdiğimizde bazı dezavantajlarına rağmen Paperwhite bir çok yönden en iyi diyebiliriz. Ayrıca Amazon'un kütüphanesinden yararlanmak da iyi bir avantaj olarak görülebilir.

Yorumlar
ERCETİN
Kindle paperwhite' ı amazon.de' den yeni aldım. Tanımlamaları tamamladım ama kitap indiremiyorum. Eşimde ABD' den getirttiğimiz klavyeli kindle var. Ona indirdiğimiz kitabı ben indiremiyorum search results "0 titels found" yazıyor. Nedeni ne olabilir?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.