Donanım

Kodak EasyShare Z5010 - İnceleme

Kamera sınıfının en ekonomik kamerası Z5010'u sizler için inceledik!


Kodak EasyShare Z5010 Kodak'ın dijital kameralarda en uygun cihazlarından birisi olarak geliyor. Kodak bir çok firma gibi tüm markete girişmek yerine kolay, kullanışlı ve değerini hak eden kameralar üretmeye yoğunlaşıyor ve Z5010 da bu eselerden biri.  

21x zoom
lensleri, 3-inç LCD ekranı ve AA-size batarya kapasitesiyle karşımıza çıkıyor. Ayrıca fotoğraflarınızı kolayca web sitelerine upload edebilmek için Kodak'ın paylaş butonu da bulunuyor. Z5010'un fotoğrafları akıllı telefonunuzun karşıladığının sadece bir adım ötesi olabilir ancak performans olarak kamera sınıfının bir kaç adım önde olduğunun göstergesi. Ayrıca en önemli noktalardan biri de bu cihaz çok uygun bir fiyata geliyor.

14-mega piksel ISO 400 hassaslığındaki resimler kamera sınıfının normal bir üyesi olduğunu gösteriyor. Öncelikle düşük ışıkta flaşsız ya da lensleri artırarak çekim yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak güneş ışığında oldukça iyi sonuçlar alacaksınız.

Video kalitesi online paylaşımlar için oldukça iyi fakat büyük boyutlarda paylaşım zorlaşıyor. Otomatik odaklanma özelliği yeterince hızlı işliyor fakat genel olarak ışığa bağlı olarak değişebiliyor. Z5010 için söylenecek ilk şey poz yakalama hızının yüksek olması.

Performans konusunda da ışık etkisini görmezden gelemiyoruz. Düşük ışıkta fotoğraf çekerken Z5010'un iyi sonuçlar alabilmek için bazı işlemlerden geçerek odaklanması sağlanıyor. Bu nedenle düşük ışıktaki poz yakalama sayısı ve hızı da düşüyor. iyi sonuçlar alabilmek için bazı işlemlerden geçerek odaklanması sağlanıyor.

Ayrıca saniyede ard arda 8 resim yakalayabiliyor. Yapısal özelliklerini inceleyecek olursak boyutları 4.6x3.2x3.1 inç ve ağırlığı 16.7 ounces. 14 mega piksel kamera 1/2.3 inç CCD resim sensor boyutuna sahip.

21x zoom ve f3. 1-5.5 lenslere sahip olmakla birlikte JPEG ve AVI formatında resimler çekiyor. Dijital özelliğinin yanında optik kamera özelliği gösteren cihaz AA bataryaya sahip ve SD kart girişiyle hafıza kapasitesinin artırılmasına imkan sağlıyor.

Yazılım olarak Kodak EasyShare ve Share Button uygulamalarıyla çalışıyor. Gümüş butonlar ve mat siyah görünüşüyle tasarımı kaliteli hissettiriyor. Lensin etrafını saran metal halka dışındaki kısımlar plastikten yapılmış.

3-inç LCD ekran iyi özelliklere fakat elektronik vizör bulunmaması zoom sırasında titremeden kalmayı zorlaştırıyor. LCD ekranın sağ kısmında silme, menü, bilgi/yardım ve oynat tuşu bulunuyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi paylaş butonu sayesinde resimler hızlı ve kolayca etiketlenerek Facebook, Flickr, YouTube ve diğer web sitelerinde paylaşılabiliyor.

Alt kısmında bulunan kapalı bir kapakla korunan SD kart ve batarya bulunuyor. Ayrıca resimler üzerindeki kontrolünüzü artırmak isterseniz beyaz dengesini, ISO, odaklama ve efektleri değiştirmenizi sağlayan menü bulunuyor.

Kodak bu ayarları değiştirebilmeyi oldukça kolay bir şekilde sağlıyor. Kodak EasyShare Z5010 son zamanlarda çıkan 199$ değerine yakın kameralardan daha fazlasına sahip.

Basit yönetimi ve güzel özellikleriyle diğer EasyShare modelleri gibi oldukça kaliteli bir cihaz. Resim kalitesindeki özellikle düşük ışıkta çıkan pürüzlere rağmen 199$'a alabileceğiniz en iyi kamera diyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.