Donanım

Kötü ekranı anlamanın 6 yolu!

Cihaz alırken ekranının iyi veya kötü olduğunu nasıl anlarım diyorsanız haberimize bir gözatın.


Teknolojinin en etkili olduğu ve en geliştiği alan telefon pazarı. Telefonların işlemcisinden tasarımına kadar her alanı ayrı önem taşıyor. Tabi ki aynı önem tablet, laptop gibi cihazlar içinde geçerli. Özellikle aradığımız özellikler arasında dört çekirdekli olması, hızlı bir arayüz sunması ve çalıştırabildiği uygulamalar çok önemli.

Fakat alırken belki de çok dikkat etmediğimiz ama en önemli özelliklerden biri olması gereken ekran hakkında neler biliyorsunuz? Yada yeni bir telefon, tablet veya laptop satın alırken, ekranının hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor? Aşağıda kötü bir ekranın en belirgin 6 işaretini ayrıntısıyla öğrenebilirsiniz.

1342087704_3-5-hvga-ips-touch-screen-3g-phone-smart-phone.jpg

1. Düşük çözünürlük: 7 inç'lik tabletlerde yeni standart, Nexus 7 sayesinde 1280x800'e yükseldi. 10 inç'lik tabletlerde ise iPad'in Retina ekranı (2048x1536) yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Android tabletlerde Asus Transformer Pad Infinity ve Acer Iconia Tab A700, HD çözünürlük sunuyor. Cep telefonlarında ise en az 960x450 çözünürlüğünü aramanızı tavsiye ediyoruz. Ancak tabi ki 1280x720'lik bir ekran daha iyi olacaktır. 480x320 piksel çözünürlük sunan ceplerden uzak durun, çünkü böyle bir çözünürlükte metne ve resimlere sıkça yakınlaşmanız gerekecektir.

2. Güneşte görünmeyen ekran: Satın alacağınız cihazın ekranının güneş altında nasıl göründüğünü de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin Super AMOLED ekranıyla övülen Galaxy S III, güneş altında iyi bir performans sunamıyor.


3. Kötü görüş açısı: Bir laptop'un ekranını görebilmek için onu 30 derece eğmeniz gerekiyorsa, o laptop'tan uzak durmalısınız. Tablet ve ceplerde görüş açısının önemsiz olduğunu düşünmeyin. Cebinizi arabanızda bir GPS cihazı olarak kullandığınızda bu, önemli bir sorun haline gelebilir. Tabletlerde ise yanınızdaki kişiye bir şey izletmek istediğinizde bunu yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

1342092024_samsung-galaxy-s-super-amoled-display-demo-013.jpg

4. Beyazlar beyaz değil: AMOLED ekranlardan uzak durmanızı tavsiye etmiyorsuz, ancak ekranınızın beyaz renkleri mavi gibi farklı bir renkte göstermesi canınızı sıkabilir. Bunu test etmek için web tarayıcınızda "about:blank" adresini ziyaret edebilirsiniz.

5. Parlayan ekranlar: Cihazınızın ekranınıza baktığınızda, ekrandakilerden çok arkanızdakileri görüyorsanız burada bir sorun var demektir.

6. Dokunmatik ekranda görünen ızgara çizgileri: Ekranınızda bu tür çizgiler görmek, cihazınız için onca parayı ödedikten sonra oldukça moral bozucu olabilir.

Yorumlar
Misafir
4. ve 5. maddden bende muzdaribim...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.