Donanım

Laptop bataryası nasıl uzun ömürlü olur?

Dizüstü bilgisayarınızı bataryasının ömrünü bu şekilde uzatabilirsiniz.

Laptop bataryası nasıl uzun ömürlü olur?

Akıllı telefonlarda olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarda da kullanıcıların en büyük sorunu batarya. Dizüstü bilgisayarlarda batarya arızaları da kullanıcı şikayetleri arasında yer alıyor. Uzmanlara göre dizüstü bilgisayarlarda bataryanın yeterli akım verememesi, nem ve sıvı temasından kaynaklı oksitlenmeler arızanın en büyük nedenlerinden biri. Bu unsurlar bataryanın ömrünü kısalttığı gibi cihazınızın diğer donanımlarına da zarar verebiliyor.

Pratik Servis Teknik Destek Uzmanı Mustafa Akbıyık, bilgisayar pilini doğru kullanmanın, arızalara karşı kullanıcıları koruyacağını belirtti ve verimli kullanım için bazı tavsiyelerde bulundu.

1359211438_batarya.jpg

Mustafa Akbıyık, "Güç adaptörünü, pil yüzde 100 dolu uyarısı aldığınızda çıkarın. Adaptörsüz kullanımda pilin enerji düzeyinin yüzde 5'in altına düşmemesine dikkat edin." dedi.

Akbıyık, yeni bir pilin ilk kullanım yönteminin çok önemli olduğunu belirtti ve "Pil takılı ve bilgisayarınız kapalı durumdayken 12 saat boyunca şarj edin. Pili sürekli canlı tutmaya çalışın. Haftada bir kez deşarj ve şarj işlemi yapın. Bilgisayarınız çalışırken pili söküp takmayın. Pili nemden ve sıvıdan koruyun. Sıvı teması olursa karşılaşılabilecek zararı azaltmak için hemen enerjiyi kesip pili çıkarın." dedi.

Soğutma fanının iyi çalışıp çalışmadığının da kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Akbıyık, "Aşırı ısınma olursa pil hücreleri zarar görebilir. Pilin ömrü zamanla azalır. Bu süreçte şoklama yapmayın." diye uyarıda bulundu.

Yorumlar
yeni nesil bataryalar sürekli adaptör takılı kalırsa canlı kalır ve az hasar görür.haftada 1 defa dejarj etmek şartıyla tabiki
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.