Donanım

Laptoplarda pil ömrü ve kullanımı hakkında püf noktalar!

Lenovo'dan laptop kullanıcılarına batarya ömrü ve kullanımı hakkında püf noktalar!

Laptoplarda pil ömrü ve kullanımı hakkında püf noktalar!

Günümüzde milyarlarca dizüstü bilgisayar kullanıcısı bulunuyor, bunların neredeyse 4'de 3'ü bilinçsiz kullanım yapan tüketicilerden oluşmaktadır. Hayatımızda her elektronik cihazı kullanırken dikkat edeceğimiz hususların olduğu gibi laptoplarınızı kullanırken de dikkat edeceğimiz bir çok husus var.

1336048887_asus-fold-unfold-airo-laptop.jpg

Lenovo ve ekibinin tüketiciler yani bilgisayar kullanıcıları içi hazırladığı giriş seviyede "Laptop Batarya ömrü  ve kullanımı" hakkındaki püf noktaları okumanızda fayda var. (basın bülteni)

Ekran parlaklığını azaltın

1336047970_adsiz.jpg


Dizüstü cihazlarda pil ömrünü tüketen etkenlerin başında ekran parlaklığı geliyor. Bu nedenle daha uzun süreli kullanım için, şarj aleti takılı değilken ekranın parlaklığını düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Buna ek olarak Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları da kullanılmadığı sürece kapatmakta fayda var.

Pilinizi sürekli şarj etmeyin!

1336048170_pil-omru-300x300.jpg

Dizüstü cihazların sürekli şarj halinde olması, cihazın bataryasını olumsuz etkiler. Oysa şarjınızın başlangıçta yüzde 80 dolu olması, cihazın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu konuda Lenovo'nun “ThinkVantage Güç Yöneticisi” teknolojisi, pil ömrünüzün korunmasına yardımcı olur. ThinkPad X1 ve ThinkPad Edge E420s modellerde yer alan bu teknolojinin, kendi pil ömrünü şarj parametrelerine göre otomatik olarak ayarladığını hatırlatalım.Dizüstü cihazınız şarja bağlıyken bataryayı çıkarmayın!

1336048065_315509100603025044laptopcharger.jpg

Lenovo, dizüstü cihazınız şarj halindeyken, bataryayı çıkarmamanızı öneriyor. Çünkü bu koşullar altında bilgisayar yüzde 100 performansla çalışamayabilir. Ayrıca şarj aletinin çıkması beklenmedik veri kaybına da neden olabilir.

Yedek bataryanızı doğru koşullarda saklayın!

1336048155_laptop-batarya.jpg

Şayet yedek bataryanız bulunuyorsa ve onu uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, öncelikle bataryanızın yüzde 50’si doluncaya kadar şarj edin ve ardından serin bir ortamda saklayın.


Bataryanızın ısınmamasına özen gösterin!

1336048280_images.jpg

Isı, pil ömrünü hızlı bi şekilde tüketir. Isıyı düşürmek için çalışırken cihazınızın havalandırmaların kapalı olmadığından emin olun. Lenovo’nun IdeaPad U300s ultrabook modelindeki “nefes alan klavye”, hava akışını kontrol ederek bataryanın ısısının düşürülmesini sağlar. Bataryayı sıcak ortamlarda şarj etmekten de uzak durmalısınız.

Lityum iyon bataryalarının hafızaya bir etkileri yoktur!

1336048317_notebook-laptop-pil-omru-nasil-artar-lithium-ion-lityum-iyon-kullanimi-110107133244.jpg

Günümüzün lityum bataryalarının, NiCd ve NiMH bataryalarından farklı olarak, hafızaya bir etkisi yoktur. Bundan dolayı bataryayı tam olarak şarj etmek gerekmez. Ancak doğru şarj etmek, bataryanın göstergelerini kontrol edebilmek açısından önem taşır.

Batarya değiştirirken

1336048415_notebookbatarya.gif

Bataryaların bir ömrü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu zaman aralığı, doğru kullanıma bağlı olarak uzatılabilir. Batarya ömrü şarj olduğu sürece kademeli olarak azalır; ancak bataryaların “stand by”da bekleme süreleri git gide azalır. Bu nedenle bataryanızın artık tam şarj olmadığını ya da pil ömrünün normalden daha az dayandığını gözlemliyorsanız, bataryayı değiştirme vakti gelmiştir.

*Yukarıda verilen öneriler geneldir, uygulanan sonuçlar şahısın bataryasının ne kadar yeni olup olmadığı durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.