Donanım

Lazerli PC'ler gelebilir

Bu teknoloji sayesinde, veriler depolama alanlarından işlemciye ışık hızında ulaşmaya başlayacak.

Lazerli PC'ler gelebilir

İç yapısında veri transferini, elektrikle değil, lazerle sağlayan yeni sistemler üzerinde çalışan Intel'in silikon fotonik teknolojisi, verileri aktarmak için mevcut bakır iletkenler teknolojisinden çok daha hızlı bir çözüm gibi görünüyor. Bu teknoloji sayesinde, veriler depolama alanlarından işlemciye ışık hızında ulaşmaya başlayacak.

Bu yeni teknoloji ile özellikle, daha hızlı veri transferi gerektiren sunucu pazarında önemli bir performans artışına sebep olacak. Intel'in laboratuvarlarında on yıldan uzun zamandır geliştirilen silikon fotonik teknolojisi sayesinde, saniyede 100 Gbps hızına ulaşmak mümkün hale gelecek.

1359286622_c1a11e28afb03c9d81c096faa0a5ce8el.jpg

Ayrıca bu teknoloji ile bakır iletkenlerden elektrik akımı geçirmek için kullanılan enerjiden çok daha azı yeterli olacak. Bu durumda cihazlar daha az elektrik yakacak. Üstelik, dev sunucu komplekslerinin, çok önemli birer elektrik tüketicisi ve dolayısıyla küresel ısınmayı olumsuz etkileyen birer etken olduğu düşünüldüğü zaman, düşük enerjiyle çalışan sunucuların ekosisteme de büyük katkısı olabilir.

Facebook ile ortak çalışmaya başlayan Intel bu konuda şimdiden daha verimli sunucular oluşturmak için Facebook'un veri trafiği üzerinde çalışan sunucuları test etmeye başlamış. Bu durumda çok yakın bir zamanda, çok daha hızlı çalışan bir weble karşılaşabiliriz. Hem böylelikle bu lüksün faturasını ekosisteme zarar vererek ödemeyeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.