Donanım

Lenovo İstanbul'a ikinci Game On açacak!

Teknoloji firması Lenovo İstanbul'a ikinci Game On açmaya hazırlanıyor. Yeri ve büyüklüğü netleşmeyen oyun merkezli eğlence alanı ile ilgili detaylar haberimizde.

Lenovo İstanbul'a ikinci Game On açacak!

Geçtiğimiz günlerde Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu ile bir araya geldim. Hem Türkiye'de hem de globalde yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Hantaloğlu satır aralarında İstanbul'a ikinci bir Game On açacaklarının müjdesini de verdi.

Lenovo İstanbul'a ikinci GameOn açacak!

Bilmeyenler için açıklayayım: Game On, Lenovo'nun geçen yıl Beşiktaş Vodafone Park'ta açtığı ve oyun merkezli bir etkinlik alanı. Belli bir ücret karşılığında burayı kullanan oyunseverler arkadaşları ile güzel vakit geçirip aynı zamanda bilgisayar, konsol ve tablet gibi cihazlarda oyun oynayabiliyor. Bu alanlardan ikincisi yine İstanbul'da açılacak. Yeri ve konsept konusunda net bir bilgi alamasak da bir aksilik olmazsa bu yıl ikinci bir Game On da geliyor.

Lenovo'da yüzler gülüyor

Emre Hantaloğlu'ın aktardığı bilgilere geöre şirket IDC'nin 2018 yılı son çeyreği rakamlarına göre yıllık bazda yüzde 8,5 artışla elde ettiği 14 milyar ABD doları gelirle, son dört yılın en yüksek gelirine ve 350 milyon ABD doları kârla tüm zamanların en yüksek vergi öncesi kârına ulaştı.

Türkiye'deki durum nasıl?

Hantaloğlu'nun aktardığı bilgilere göre şirket Türkiye pazarında da önemli başarılara imza atıyor. Türkiye PC pazarı IDC rakamlarına göre 2017- 2018 takvim yılına göre yüzde 35 daralma yaşadı. GFK’ya göre ise yine aynı takvim yılına göre yüzde 23.5 küçüldü. Bu küçülme rakamlarına rağmen IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 25,1 pazar payı ile pazarın lideri olmayı da başarmış. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında tüketici pazarında yüzde 17,2’lük pazar payı ile pazarın lideridir.

Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında SMB (KOBİ yani küçük işletmeler) segmentinde yüzde 33,4’lük pazar payı ile pazarın lideridir. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında Özel Sektör ve Kurumsal segmentte yüzde 34,6’lık Pazar payı ile pazarın lideridir. Lenovo, aynı zamanda GFK aynı dönem sonuçlarına göre de yüzde 25 pazar payı ile PC pazarında yerini korumaya devam ediyor.

Yani rakamlara bakacak olursak Lenovo Türkiye'de en çok satan markalardan biri ve ülkemizdeki bilgisayar pazarının bir numaralı markası.

Oyun bilgisayar pazarı da büyüyor

Bize verilen bilgilere göre Gaming yani oyun pazarında çok dikkat çekici bir büyüme var. GFK rakamlarına göre, Legion markasının 2018 yılında pazar payı yüzde 13.4’den yüzde 20.9’a çıkmış. 2018 yılında toplam gaming pazarı yüzde 14.3 düşerken; Lenovo olarak satışları yüzde 39.6 artırmış

Lenovo 2019'dan umutlu

Rakamlar iyi olsa da genel olarak PC pazarında önemli bir daralma olduğu görülüyor. Elbette bunun en önemli sebebi geçen yıl ortalarından itibaren yaşanan döviz kuru artışı. Tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştiren bu durum haliyle bilgisayar satışlarına da yansımış. Ancak Hantaloğu 2019 yılından umutlu ve bu yıl çift haneli büyüme olacağını öngörüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.