Donanım

Mac'ler ve PC'ler arasındaki en önemli farklılıklar

Mac ve Windows bilgisayarlar arasında ne gibi farklılıklar mevcut?


Mac’ler ve PC’ler yıllardır rakip olarak bir savaşın içindeler. Apple’ın ürettiği Mac bilgisayarlar, Microsoft yazılımı taşıyan PC’lerle PC pazarında sürekli mücadele ettiler.

1448547685_01.jpg

Yakın zamanda yayınlanan Windows 10 işletim sistemi, Apple ve Microsoft rekabetini yüksek vitese taşıdı. Hatta bu rekabet tablet pazarına bile sıçradı. Peki Mac ve PC arasındaki temel farklılıklar nelerdir?

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Mac ve PC arasındaki temel farklılıkları inceleyebilirsiniz.

Apple ürünlerinde tasarımı ile ön planda...
Apple ürünlerinin görüntüsüne büyük önem veriyor ve yıllarca tasarım için çalışıyor. Şirket bilgisayarlarıyla bile tasarım konusunda ön plana çıkıyor.

1448547743_02.jpg

Ancak Microsoft, aradaki açığı kapatıyor…
Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Surface Pro 4 modelini tanıttı. İnce tasarıma sahip tablet, bir dizüstü bilgisayardan daha cazip geliyor. Microsoft’un söylediğine göre piyasaya sürdüğü yeni dizüstü bilgisayarı Microsoft Surface Book, Apple’ın Macbook Pro modelinden iki kat daha hızlı. Ayrılabilir klavyesi sayesinde bir tablet olarak da kullanılan Surface Book güçlü donanım ve şık görünümlü kasasıyla dikkat çekiyor.

1448547758_03.jpg


Mac'ler genelde Windows PC'lere göre daha pahalı.

İyi bir PC 500 dolardan başlarken, Apple’ın Mac bilgisayarları 899 dolardan başlıyor.

1448547861_04.jpg

Windows PC oyuncuları için daha iyidir.
Bilgisayar oyuncuları özelleştirilebilir olması nedeniyle genelde Windows bilgisayarları seçiyorlar.

1448547903_05.jpg

Bir MAC kullanıcısı daha iyi müşteri desteği alır
Mac bilgisayarları tatil günlerinde randevu alarak Apple Store’lardan satın alabilirsiniz. Bir uzman size Mac bilgisayarlarınızla ilgili yardım edebilir hatta kolay tespit edilen sorunlarda ücret alınmaz. Microsoft’un ise Genius Bar-benzeri Cevap Danışma, perakende mağazaları bulunuyor. Microsoft Mağazaları müşteri servis mükemmeldir.
Ama Apple’ın aksine Microsoft, bazen tamir için üreticiye göndermek zorunda kaldığınız tüm bilgisayarları yapmaz. Ve sadece kendi ürünleri ile ilgilenen Apple Store gibi Microsoft Mağazaları mevcut değil.

1448547937_06.jpg


Mac, zararlı virüslere karşı daha güvenli olma eğilimindedir.

AVG güvenlik şirketine göre Mac’ler Windows bilgisayarlara göre daha güvenli. Ancak açıklamaya göre bu çok uzun sürmeyecek çünkü son zamanlarda Mac’lerde daha fazla zararlı görülmeye başlandı.

1448548002_07.jpg


İki işletim sistemi birbirinden tamamen farklı görünüyor.

Microsoft Windows 10 ve Apple'ın OS X işletim sistemi birbirinden tamamen farklı görünüyor.
Microsoft Windows10'da genel anlamda Windows 8’in dokunmatik dostu özelliği ile Windows 7’nin kullanıcı dostu özelliğini birleştirmeye çalıştı. Ve geleneksel bir masaüstü size arasında geçiş yapabileceğiniz "Tablet modu" gibi bir uygulama sunuyor.
Mac OS X temiz, daha sade bir görünüme sahiptir. Bir masaüstü için en temel düzeyde olan Mac bilgisayarda en sevdiğiniz tüm uygulamalara erişim için bir platform ve ekranın üst kısmında bir görev çubuğu var.

1448548043_08.jpg

PC'ler daha fazla seçenek sunuyor.
Microsoft şimdi donanım işinde olabilir, ama HP, Acer, Lenovo, Dell ve diğerleri gibi Windows PC üreten birçok ortağı mevcut. Bilgisayar üreticileri kendilerine has cihazlarını kullanıcılara sunuyor ve istediğiniz modeli kendiniz seçebiliyorsunuz.

1448548074_09.jpg

Bazı Windows bilgisayarlarda dokunmatik ekran ile geliyor.
Microsoft, Windows 8’den beri masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda dokunmatik özelliğini sunuyor. Ancak Apple’ın bilgisayarlarında bu özellik yok.

1448548114_10.jpg

Windows, dizüstü ve masaüstü haricinde tablet bilgisayarlarda da çalışıyor.
Windows 10 ile masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlar aynı işletim sistemini kullanabiliyor. Apple’ın OS X işletim sistemi ise sadece masaüstü ve dizüstü Mac modellerinde kullanılabiliyor.

1448548162_11.jpg

Farklı klavye kısayolları
Eğer zamandan kazanmak isterseniz klavye kısayollarını kullanmak isteyeceksinizdir. Windows bilgisayarlarda ve Mac bilgisayarlarda klavye kısayolları mevcut ancak, hr ikisinde de farklı şekilde sunulmuş.
Ekran görüntüsü almaktan örnek verecek olursak, Windows bilgisayarlarda print screen tuşu ile tek dokunuşta ekran görüntüsü almanız mümkün ancak düzenlemek için ayrı bir program yüklemeniz gerekiyor. Mac'te ise size bulunduğunuz ekrandan istediğiniz her türlü bir ekran görüntüsü almak için Command Shift ve 4 tuşlarına basmanız gerekiyor.

1448548197_12.jpg

Mac'ler ve iPhone iyi bir takım
Apple’ın Mac bilgisayarları, iPhone ve iPad ile senkronize olarak çalışır.

1448548235_13.jpgMac bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemini çalıştırabilirsiniz.
Her Mac bilgisayarda, Windows yüklemeyi sağlayan ve Boot Camp adı verilen yerleşik bir programı vardır. Eğer Windows ve Mac OS X arasında seçim yapamıyorsanız, sabit diskinizde boş alan bölerek aynı bilgisayarda iki işletim sistemini çalıştırabilirsiniz.

1448548264_14.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.