Mark Zuckerberg, yeni sanal gerçeklik gözlüğünü resmen duyurdu

Meta’nın patronu Mark Zuckerberg, kendisine yöneltilen tüm eleştirilere rağmen sanal gerçeklik ve Metaverse yatırımlarından vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

Mark Zuckerberg, yeni sanal gerçeklik gözlüğünü resmen duyurdu

Meta şirketinin CEO'su Mark Zuckerberg, bugün resmi olarak Meta Quest 3 sanal ve karma gerçeklik başlığının duyurusunu yaptı. Bu yepyeni başlık, sonbaharda, "Meta Quest'in hali hazırda destek verdiği tüm ülkelerde" satışa sunulacak ve fiyatı 499.99 dolar olacak.

Belki de bu duyurunun zamanlaması, çıkış tarihine aylar olmasına rağmen, biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak, Apple'ın WWDC etkinliğinin önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini ve Apple'ın bu etkinlikte uzun zamandır beklenen başlığını tanıtacağı söylentilerini göz önünde bulundurduğumuzda, bu hamlenin Meta'nın, Apple'ın dikkatini dağıtmak amacıyla, elinden geleni yapmak istediği anlaşılıyor.

Meta Quest 3, Quest 2'ye kıyasla daha yüksek çözünürlük sunuyor ve Meta'ya göre yeni cihaz "bir sonraki nesil Snapdragon yonga seti" ile güçlendirilmiş. Bu durum, Quest 2'nin kullandığı önceki nesil Snapdragon GPU'ya göre "grafik performansının iki katından fazla artacağı" anlamına geliyor. Bu yeni başlık aynı zamanda tam renk geçiş desteğine sahip olup yüksek çözünürlüklü renkli karma gerçeklik kullanım durumlarına olanak sağlıyor.

Yeni modelin optik profili, önceki modeline göre %40 daha ince ve tamamen yeniden tasarlanmış Touch Plus kontrol cihazları ile birlikte kutudan çıkarılıyor. İzleme teknolojisinin gelişmesi sayesinde, dış izleme halkalarına artık ihtiyaç kalmadı ve kontrol cihazları, "ellerinizin daha doğal bir uzantısı gibi" hissettiriyor. Touch Pro'da ilk kez görülen TruTouch haptic teknolojisi de mevcut ve eğer isterseniz, Touch Pro kontrol cihazlarını ayrıca satın alarak Quest 3 ile kullanabilirsiniz.

Başparmak izlemesi de yeni cihazla birlikte kutudan çıktığı andan itibaren destekleniyor. Quest 3, Quest 2'nin 500'den fazla VR oyunu, uygulaması ve deneyimi ile tamamen uyumlu olacak. Eğer Quest 3 hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi web sitesine giderek detayları kaydedebilirsiniz.

Diğer bir seçenek olarak, 4 Haziran'dan itibaren 299.99 dolar ve 349.99 dolar fiyatla satışa sunulacak olan 128 GB ve 256 GB sürümlerine sahip Quest 2'yi satın alabilirsiniz.