Donanım

Masaüstü bilgisayar mı Laptop mu?

İşte son zamanlarda cevaplanması zor bir soru!


Masaüstüler, bilgisayar sektöründe başı çeken cihazlar olarak adımı attı. Ancak hala masaüstü bilgisayar almak mantıklı mı? Masaüstü bilgisayarları kimler satın alıyor? Geçtiğimiz 3 yıldan önce özel masaüstü bilgisayarımın yerini başka bir makinenin tutacağına ihtimal vermezdim.

Gerçek bir iş gerçek bir kapasite gerektirir ve bunun anlamı masaüstü bilgisayardır. Söylemeye gerek yok sanıyorum ancak zaman değişiyor. Bu değişim önceliklerimize de yansıyor, örneğin oyun oynamak önceliklerimiz arasından çıkıyor ya da oyun oynamak için başka cihazlarla yetinebiliyoruz. Kendi açımdan baktığımda bir web tarayıcısı ve Word belgesi işimi görebilir.

1343439682_hppaviliondesktop270x208.jpg

2008 yılında laptopların ilk başarısız denemesi aslında desktop bilgisayarların sonu olmuştu. Ancak bugün baktığımızda değişen nedir? Cevap basit: Masaüstü bilgisayarlara yaklaşan laptop fiyatları.

Fiyat kadar önemli olmasa da diğer bir etken de tabi ki performans eşitsizliği. Örneğin bugün 4-çekirdekli 17-inç ekran büyüklüğüne sahip 500GB hard disk bulunan bir laptopu 400$'ın altında bir fiyata bulabilirsiniz.

Evet ciddiyim HP Pavilion G7-1328DX 369$'dan satışa çıktı. Aynı özelliklerde daha küçük ekranlı makineleri düşünürsek bu fiyat 300$'a kadar düşebilir. Fiyat/performans ikilisi kesinlikle geçmişteki gibi oynamıyor. Bana kalırsa da alanının son çırpınışları olabilir.

1343439859_hppaviliong7-1328dx.png

Güçlü bir oyun bilgisayarının verdiği deneyimi laptoplarınızda bulamayabilirsiniz. Daha çok mu RAM'e ihtiyacınız var? Daha çok depolama kapasitesi? Daha hızlı ekran kartı? Bir masaüstü bilgisayarda bu özellikleri artırmanız 5 dakikanızı alır.

Ayrıca bir çok masaüstü bilgisayar 6 adet USB girişine sahipken, laptoplarda bu sayı yarıya düşer. Evet konu yeniden ne istediğinize geliyor. İsteklerinize cevap veren yönünde tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca laptoplardaki taşınabilirlik ve rahatlıktan hiç bahsetmiyorum bile.

Aslında şunu da söylemeliyim ki bir kaç yıla kadar daha iyi tabletlerin gelmesiyle laptoplarda rafa kaldırılabilir. 2015 yılında muhtemelen 'Tablet bilgisayar mı Laptop mu?' sorusunu soruyor olacağız. Bu konudaki yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

Yorumlar
mehmet
Bakın bikere laptoplar oyun konusunda masaüstü bilgisayarların yerini tutamaz ancak laptopların tek rahatlığı taşınması ayrıca laptoplarda ısınma sorunları çıkabiliyor ve bu nedenle performansları düşüyor ve laptopların ömürleri masaüstü pc lerkadar uzun olamaz.Şimdi laptop ile tablet arasında ki kıyaslamaya tabletler de laptopların yerini tutamaz performansları yetersiz laptop çok daha işlevli
Cevapla
MÜSLÜM TAŞDELEN
laptopun tek özelliği rahat taşınabilir olması masaüstü daha mantıklı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.