MediaTek Dimensity 9300+ işlemcisini duyurdu, bak işine Qualcomm

MediaTek'in yeni işlemcisi Dimensity 9300+, yüksek performansı ve yeni nesil teknoloji desteğiyle dikkat çekiyor.

MediaTek Dimensity 9300+ işlemcisini duyurdu, bak işine Qualcomm

MediaTek, amiral gemisi akıllı telefonlar için tasarlanmış yeni bir yonga seti olan Dimensity 9300+'ı piyasaya sürdü. Dimensity 9300'a kıyasla özelliklerde hafif iyileştirmeler sunan bu yonga, cihaz içi AI işleme kapasitesini artırma ve büyük dil modelleri (LLM) için geniş destek sağlama konusunda odaklanıyor.

Yeni çip, Google'ın Gemini Nano ve Meta'nın Llama 2 ve 3 modelleri dahil olmak üzere çeşitli LLM'lerle uyumludur. MediaTek, bu geniş LLM uyumluluğunu ve cihaz içi LoRA (Düşük Rütbe Yaklaşımı) Fusion teknolojisini kullanarak zengin bir yapay zeka uygulamaları ekosistemi geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle, Dimensity 9300+, belirli LLM'ler için yüksek hızlı işlem kapasitesi sağlayan sektördeki ilk çip olarak lanse ediliyor. MediaTek, Meta'nın Llama 2 7B modeli için saniyede 22 token hızında işlem yapabildiğini iddia ediyor.

MediaTek Dimensity 9300+ işlemcisini duyurdu, bak işine Qualcomm - Resim : 1

MediaTek Dimensity 9300+ işlemcisini duyurdu, bak işine Qualcomm

Yapay zeka özelliklerinin yanı sıra, Dimensity 9300+ enerji verimliliğinde de vaatlerde bulunuyor. Belirli oyun senaryolarında enerji tüketimini %20 oranında azalttığı bildiriliyor. Yonga seti ayrıca ağ bağlantısını optimize etmek için "yıldız hız motoru"nu entegre ediyor ve çift ağ eş zamanlılığını destekliyor.

Teknik özelliklere bakıldığında, Dimensity 9300+ 4nm süreçle üretilmiş ve 3.4 GHz hızında çalışan bir yüksek performanslı Arm Cortex-X4 çekirdeği, 2.85 GHz hızında üç Cortex-X4 çekirdeği ve 2.0 GHz hızında çalışan dört Cortex-A720 çekirdeği içeriyor.

Yonga, MediaTek'in yeni NeuroPilot teknolojisi ile AI işlemeyi geliştiriyor. APU 790 AI motoru, 1 milyardan 33 milyara kadar değişen parametre büyüklüklerine sahip LLM'leri çalıştırabiliyor. Rakip çözümlere kıyasla 7 milyar parametreli LLM'ler için iki kat hız vaadi dikkat çekiyor.

Oyuncular için Dimensity 9300+, Arm Immortalis-G720 GPU ile birlikte ikinci nesil donanım ışın izleme motorunu entegre ediyor. Yonga seti ayrıca MediaTek'in Imagiq 990 ISP'si ile kamera yeteneklerini ve MiraVision 990 ile görsel içerik işlemeyi geliştiriyor.