Donanım

MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi!

MediaTek, Huawei'ye en yeni 5G çiplerini tedarik etmek için ABD'den izin istiyor!

MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi!

Kendi işlemcilerini üretemeyecek olan Huawei ile ortaklık yapmak istediğini duyuran MediaTek, ABD yönetimine resmi olarak lisans başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi!

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, ABD Ticaret Bakanlığı, şirketin Komünist Çin hükümeti ile yakın bağlarının ABD'deki tüketiciler ve şirketler hakkındaki bilgilerin Pekin'deki sunuculara gönderilmesine yol açacağı korkusuyla Huawei'yi Varlık Listesine koymuştu

.Varlık Listesi'ndeki yeri sayesinde Huawei, iki yıl önce 18 milyar dolar harcadığı ABD tedarik zincirinde kendisini yasaklanmış buldu. Bu, Huawei'yi belirli bileşenler için yedek tedarikçiler bulmaya zorladı ve şirket, Google ekosistemini kendi Huawei Mobil Hizmetleriyle değiştirdi.

Ancak Huawei, yükselen ABD – Çin geriliminin bir kurbanı olarak donanım tedariği noktasında oldukça zor günler geçirmeye hala devam ediyor. Şirket en son yaptığı açıklamada, ABD’nin yasağından dolayı 15 Eylül’den itibaren artık kendi HiSilicon Kirin yonga setlerini üretemeyeceğini belirtmişti. Qualcomm ise Huawei’ye yonga seti satmak için ABD hükümetinden özel izin istemişti.

MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi! - Resim : 1

Benzer bir adım da, bir başka yarı iletken üreticisi olan MediaTek firmasından geldi. Reuters, Tayvan merkezli çip tasarımcısı MediaTek’in, önümüzdeki ayın ortasında yeni ihracat kuralları yürürlüğe girdikten sonra Huawei’ye çip tedarik etmek için ABD’den izin istediğini duyurdu.

MediaTek yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“MediaTek küresel ticaretle ilgili emir ve kurallara uyma konusundaki saygısını yineliyor ve ABD tarafına kurallar ikaznca izin başvurusunda bulundu.”

Eğer bu başvuru kabul edilmez ise, Huawei’nin MediaTek’ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılıyor. Söylentiler ise başvurunun kabul edilmesinin çok mümkün görünmediği yönünde.

Yorumlar
Cem
Görüldüğü gibi Çin işlemci bile üretmekten aciz durumda, başkalarından alıp üstüne Kirin logosu basıyorlardı. Sadece ucuz işçilikle gelişmiş ülkelerin üretimini üstleniyor aslında. Onda da parçaları o ülkelerden getirip birleştirip üzerine Made in China yazıyor halbuki Çin'de sadece birleştiriliyor tüm cihazlar. Çipler, anakartlar Tayvan'dan G.Kore'den, lensler Japonya'dan, ekran G.Kore'den, yazılım ABD'den, tasarım yine ABD çakması. Çin markası telefonlar bile tamamen diğer ülkelerden toplama parçalar. Plastiğini üretip birleştiriyor millet de sanıyor ki Çin üretimi, sonra gidip Vestel'e General Mobile'a laf atıyorlar :)
Cevapla
İsmail
Doğru; ama buna ABD ve Avrupa ülkeleri çanak tuttu vede japon ve Kore mallarında aynı işlemci ABD yazılım ABD bilgisayarı saate soksan ne olur tekel abd
Süleyman ARSLAN
HUAWEI telefonlarını başka hiçbir markayla değişmem ❤️❤️❤️
Cevapla
Emrah
HUAWEI p40 pro her şeye bedel
Cevapla
💠Gakk@💠
Medyatek bele giderse Kualkomun çok gerisinde kalicci
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.