Donanım

MediaTek, Samsung için yongaseti üretecek!

MediaTek'in MWC 2015'te sessiz sedasız tanıttığı yeni Helio X10 işlemcilerinin ilk talibi Güney Koreli Samsung şirketi oldu.


1Mart'ta Barcelona'da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi(MWC 2015) ilginç gelişmeleri de beraberinde getirmişe benziyor. Tayvan basınına göre MediaTek, dünyanın en büyük cep telefonu ve çipset tedarikçilerinden biri olan Samsung'a yongaseti üretecek!

Proje henüz resmi olarak açıklanmadı ancak, dünyanın en büyük ikinci mobil yongaseti üreticisi şirketi olan MediaTek'in Güney Koreli Samsung ile bir ittifak içine girebileceği bildiriliyor. Tayvan basını MediaTek ile Samsung arasında yeni bir iş ortaklığının olduğunu işaret ederek, geçtiğimiz günlerde MediaTek genel müdür yardımcısı Zhu Shan-Gzu'nun bir basın toplantısındaki "Samsung ile işbirliğine gitme yönünde yavaş yavaş ilerleme kaydediyoruz" açıklamasını delil olarak gösterdi.

1425572061_img20150305180858.jpg

MediaTek, Samsung ile bir anlaşmaya imza atar mı emin değiliz ancak, Tayvanlı çip üreticisinin yeni ürünlerinin daha rekabetçi bir ortam yarattığı kesin. Sadece bir kaç gün önce MediaTek, MWC 2015 etkinliğinde sessiz sedasız üst segment akıllı telefonlara hitap eden 8 çekirdekli 64-bit desteğine sahip Helio X10 isimli yonga setini tanıtmıştı. Tabii ki, şirketin bu yeni işlemcisinin aynı zamanda giriş ve orta segment akıllı telefonlara uyumlu versiyonları da bulunuyor.

Şu anda, MediaTek'in 8 çekirdekli Helio çipleri X-serisi ve P-serisi olarak ikiye ayrılmış durumda. X-serisi üst segment ürünler için, P-serisi ise orta segment cihazlar için üretilecek. Buna ek olarak, şirketin mobil cihazların piyasaya birincil ve ikincil segment cihazlar için geniş bir yelpaze sunacak. Son gelen haberler büyük olasılıkla Helio isimli bu işlemci serilerinden birini Samsung'un Tizen cihazlarında kullanacağını söylüyor. Bakalım iki dev üreticinin arasında olması beklenen ortaklık hangi boyutlara varacak merakla bekliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.