MediaTek’in yeni orta seviye yonga seti, birçok telefona hayat verecek gibi duruyor

Son zamanlarda yaptığı çıkışlarla rakibi Qualcomm’un önüne geçen MediaTek bu üstünlüğünü yeni orta segment yonga setiyle sürdürmek istiyor.

MediaTek’in yeni orta seviye yonga seti, birçok telefona hayat verecek gibi duruyor

MediaTek, yüksek performanslı akıllı telefonlar için son zamanlarda yeni işlemcisi Dimensity 9200+ yonga setini duyurdu. Şirketin aynı zamanda orta segment cihazlar için yeni bir Dimensity 8300 yonga setini de piyasaya sürmeyi planladığı bilgisi alındı. Bu yonga setinin temel özelliklerini açığa çıkaran bir duyum elde edildi.

Duyum, Twitter'da en son bilgileri paylaşan duyumcu Revengus'tan geldi. Bu online gönderiye bakıldığında, Dimensity 8300'ün 1+3+4 bir mimariye sahip olduğu görülüyor. Yani 2.8GHz hızında çalışan tek bir Cortex X3 çekirdeği, 2.4GHz hızında çalışan 3x Cortex A714 çekirdeği ve 1.6GHz hızında çalışan 4x Cortex A510 çekirdeklerinden oluşan bir yapıya sahip olacak. Ayrıca, bu yonga seti, 850MHz hızında çalışan bir ARM Mali G52 MC6 GPU ile birlikte kullanılacak.

MediaTek’in yeni orta seviye yonga seti, birçok telefona hayat verecek gibi duruyor

Yaklaşan MediaTek Dimensity 8300 yonga setinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürülmesi bekleniyor ve muhtemelen amiral gemisi yonga seti olan yaklaşan Dimensity 9300'ün hemen altında konumlandırılacak. Bu işlemcinin 2023 Kasım ayında tanıtılması planlanıyor, bu yüzden Dimensity 8300'ün de bu dönemde duyurulmasının mümkün olduğu düşünülüyor.

Kısa bir süre önce, Çinli akıllı telefon üreticisi iQOO, Dimensity 8200 yonga setine sahip Neo 7 SE standart modelini duyurdu. Bu nedenle, markanın gelecek nesil modellerini Neo 7 SE modelinin halefi olarak sunabileceği varsayılıyor.