Donanım

MediaTek Microsoft'a işlemci üretecek

Microsoft’un yeni nesil Azure Sphere çözümüne özel ilk işlemci MediaTek tarafından geliştirildiği açıklandı.


Özellikle mobil cihazlar için çözümler üreten dünyanın önde gelen işlemci üreticisi MediaTek, Microsoft ile iş birliği yaptığını açıkladı. Microsoft’un yeni nesil Azure Sphere çözümüne özel ilk işlemci, MT 3620 MediaTek tarafından geliştiriliyor. MediaTek’in Microsoft Azure Sphere için geliştirdiği MT 3620, nesnelerin interneti, yerleşik güvenlik ve yerleşik bağlantı konularında kullanılabilecek.  Microsoft’un Azure Sphere çözümü, yüksek düzeyde güvenlik sunan, uygun maliyetli bağlantılı Mikrodenetleyici (Multicontroller Unit / MCU) cihazların bulut bilişim hizmetlerine erişiminde, en yüksek güvenlik standartlarını düşük maliyetle sunuyor.

İş birliği maliyetleri düşürecek

Mikrodenetleyiciler, endüstriyel ekipmanlardan evlerde kullanılan cihazlara, sağlık sektöründe kullanılan monitörlerden çocuklar için geliştirilmiş oyuncaklara çok farklı alanlarda kullanılıyor. Günümüzde mikrodenetleyici cihazlar nesnelerin interneti uyumlu ve birbirine bağlı hale geliyor. Her yıl kullanıma giren yeni mikrodenetleyici cihaz sayısının 9 milyar olduğu göz önüne alındığında; endüstrinin önde gelen şirketleri MediaTek ve Microsoft’un, her bir bağlantılı cihazın, yüksek güvenlik özelliğini yerleşik olarak sunmasını hedefleyen iş birliğinin önemi daha da öne çıkıyor.

Bağlantı noktası sayısı arttıkça, güvenlik açığı noktalarının sayısı da artış gösteriyor. Bu nedenle hem bireysel kullanıcıların, hem de şirketlerin bağlantılı cihaz teknolojilerinden tam anlamda faydalanabilmeleri, ancak cihazlarının, verilerinin ve bulut bilişim bağlantılarının güvenlikli olduğuna huzurla inanmalarıyla mümkün. Bu ihtiyaç, MediaTek’in mikrodenetleyici (MCU) tabanlı cihazların güvenli bir şekilde bulut bilişimle uyum sağlamaları konusunda Microsoft’la iş birliği yapmasının temel nedenini oluşturuyor.

MediaTek Microsoft için özel işlemci geliştiriyor

MediaTek ve Microsoft’un iş birliği kapsamında, Azure Sphere’in Nesnelerin Interneti uyumlu işletim sistemiyle uyumlu bir işlemciyi, Wi-Fi bağlantılı bir kontrol ünitesiyle birlikte sunan özel mimarili bir işlemci seti geliştirildi. Bu işlemci seti aynı zamanda, Microsoft’un en son güvenlik protokolleri için yerleşik destek de sunuyor. Microsoft’un Azure Sphere çözümüyle birlikte satışa sunulacak MediaTek işlemciler, farklı sektörlerde iş yapan şirketlerin MCU tabanlı ürün ve hizmetlerden Microsoft güvenlik ve koruma teknolojisinin güvencesiyle faydalanabilmesini sağlayacak.

Genelde telefon ve tablet gibi mobil cihazlar için işlemci geliştiren MediaTek'in bu hamlesi bu tarz işlemcilerin artık ne kadar güçlü hale geldiğinin de adeta bir göstergesi. Yine de bu işbirliğinin şimdilik sadece kurumsal tarafta olduğunu hatırlatalım. Bireysel cihazlarda Snapdragon işlemcili çözümler olsa da çok yaygın değiller.

Geçtiğimiz günlerde Apple da bilgisayarlarda kullanmak üzere kendi işlemcilerini geliştireceğini açıklamıştı. Bu tarz haberler özellikle Intel gibi işlemci üreticilerinin geleceğinin sorgulanmasına neden oluyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.