Donanım

Microsoft ve Qualcomm ortak amaç için el ele verdi!

Microsoft ve Qualcomm artırılmış gerçeklik gözlükleri için kolları sıvadı. Daha önce de birlikte çalışan iki dev şimdi yine iş birliği yapacak.

Microsoft ve Qualcomm ortak amaç için el ele verdi!

Teknoloji devi Microsoft ve yonga seti lideri Qualcomm, Windows PC için özel yongalar üretmek adına birlikte çalışmıştı. Şimdi ise Qualcomm'un CES 2022'deki açılış konuşmasında, her iki şirketin de AR yongaları için yeniden işbirliği yapacakları açıklandı.

Qualcomm ve Microsoft birlikte, artırılmış gerçeklik için Snapdragon yonga setinin yeni, özelleştirilmiş bir sürümünü geliştirecek. Böylece Microsoft'tan gelecek AR gözlükleri güçlendirilecek. Qualcomm İcra Kurulu Başkanı Cristiano Amon, “Microsoft ekosistemi için yeni nesil, güç açısından verimli, çok hafif AR gözlükleri için özel bir artırılmış gerçeklik Snapdragon çipi geliştirdiğimizi duyuruyoruz” dedi.

Ayrıca şirketin her iki şirketin çip platformu yazılımına entegre olduğunu da sözlerine ekledi. "Snapdragon Spaces, Microsoft Mesh'e tamamen entegre olacak ve yeni nesil gözlükler için mevcut olacak."

Microsoft ve Qualcomm ortak amaç için el ele verdi!

microsoft

Daha önce Microsoft, ARM tabanlı Surface Pro X cihazları için özel SQ1 ve SQ2 yongaları geliştirmek üzere Qualcomm ile ortaklık kurmuştu. Microsoft HoloLens 2 ayrıca Qualcomm'un Snapdragon yongaları tarafından desteklenmekte. Dolayısıyla, bu iki markanın yeni çipler için ortaklık kurması şaşırtıcı değil.

Bilmeyenler için Microsoft Mesh, şirketin Azure tarafından desteklenen karma gerçeklik platformudur ve çeşitli cihazlarda paylaşılan bir varlık hissi yaratmayı amaçlıyor. Son zamanlarda şirket, Mesh'i Teams grup işbirliği platformuna getirme planlarını duyurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.