Yeni dijital çağın başlangıcını sembolize eden Windows 10 ile teknoloji daha da kişiselleşirken, çok çeşitli deneyimler ile zenginleşiyor. İki yeni inovatif cihazın da öne çıktığı bugünkü duyuru kapsamında, kullanıcı deneyimi geniş ekranlara ve ekransız kullanıma taşınacak.

Microsoft CEO’su Satya Nadella “Windows 10, önce mobil, önce bulutun öncelikli olduğu dünyada daha kişisel bir dijital çağın başlangıcı niteliğinde. Amacımız bugün Windows kullanan 1,5 milyar kişinin Windows 10’a tutkuyla bağlanmasını ve milyarlarca yeni kullanıcının da Windows’u ana işletim sistemi olarak tercih etmesini sağlamak” dedi.

Microsoft’un büyük lansmanında yaşanan her şeyden aşağıda kısa kısa bahsettik. Yeniliklerin detaylarına ulaşmak isterseniz, başlıklara ya da fotoğraflara tıklayarak haberlerimize ulaşabilirsiniz.

Windows 10 ücretsiz olacak

Microsoft’un Windows 10 etkinliğinin en önemli haberlerinden biri, yeni nesil işletim sisteminin eski Windows kullanıcılarına ücretsiz dağıtılacağı oldu. Geçtiğimiz hafta temel destek paketi sona eren ve ömrünü doldurmasına 5 yıl kalan Windows 7 kullanıcıları bile Windows 10’u ücretsiz olarak edinebilecek. Apple’ın stratejisini uygulayıp, en büyük rakibinin izinden gidiyor olsa da, Microsoft’un ücretsiz işletim sistemi güncellemesini nihayet sunuyor olması büyük bir haber.

Windows 10, telefonlarda da aynı şekilde çalışacak

Microsoft, Windows 10’u ilk duyurduğunda, yeni işletim sisteminin tüm platformlarda aynı şekilde çalışacağını belirtmişti. Şu an için Windows Phone platformu üzerinden hayatını sürdüren Microsoft’un akıllı telefonları, Windows 10 ile birlikte adının yanındaki Phone ibaresinden kurtulacak. Güncelleme ile birlikte telefonlar, masaüstündeki deneyimi olabildiğince değiştirmeden kullanıcıya sunmaya çalışacak.

Windows 10 ile birlikte Spartan tarayıcı gelecek

Microsoft’un geçtiğimiz haftalarda da sızan yeni tarayıcısı Spartan, bugünkü büyük Microsoft etkinliğinde resmiyete kavuştu. Yeni tarayıcı, Windows 10’un hem masaüstü, hem de mobil sürümlerinde kullanıcıyla buluşacak. Daha önce Internet Explorer ile birlikte yer alacağı söylenen Spartan için Microsoft’tan bu konuda resmi bir duyuru gelmedi. Spartan’ın hâlen IE’nin yerini alma ihtimali bulunsa da, iki tarayıcının birlikte tüketiciye sunulması daha yüksek bir ihtimal.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.