Donanım

Nikon'un bu lensi servet değerinde!

1970'de üretilen bu lens fotoğraf tutkunlarının nefesini kesecek!

Nikon'un bu lensi servet değerinde!

Dünyaca ünlü marka Nikon'un yıllardır kimse tarafından bilinmeyen, çok nadir rast gelinen bir lensi geçtiğimiz günlerde Ebay'da 50.000 gibi bir fiyatla satışa sunuldu.

Teknolojinin günden güne büyüyüp geliştiği bu dünyada fotoğraf makinelerinin gelişimi de hız kesmeden devam ediyor. Hal böyle olunca onları kullanan insanların da merakları artık megapiksel değerleri, video kalitesi gibi noktalara kayıyor.

1349465657_nikonnikkor6mmf2.82-600x482.jpg
Halbuki fotoğraf makinelerimizle çektiğimiz fotoğraflarda en büyük etkenlerden birisinin de lens olduğunu cümle alem bilir. Daha doğrusu bunun değerini eskiler bilir denir. Ebay'da satışa sunulan Nikon'un en nadir lenslerinden birisi olan bu lens ile birlikte günümüzde de kullandığımız Balık Gözü Lens'lerinin doruklarına hatta zirvesine çıkacağımız bir türden lens olarak karşımıza çıkıyor.

1349465681_nikonnikkor6mmf2.8-600x544.jpg
Fotoğraf makineleri gün geçtikçe değer kaybeder hatta çöp haline bile gelirler. Teknolojinin bu konuda yıpratamadığı varlıkların başında lensler gelir. Nikon Fisheye-Nikkor 6mm F2.8.. Nikon’un 1972 yılından kalma bu lensi Teknolojiye adeta meydan okuyan lenslerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 220 derecelik bir açı sunması bu lensi diğerlerinden çok daha nadir ve farklı kılıyor.

Lens'in kısaca özgeçmişine bakacak olursak, Nikkor 6mm F2.8 1970'de özel bir sergi için üretilmiş. "Sadece 100 adet üretildiği söylenen bu lensten dünyada kaç tane faal durumda olduğu bilinmiyor. Zira Nikon bu lensi aslında bilimsel araştırmalar için geliştirmiş. Mimari ve coğrafya araştırmalarında kullanılan bu lensin bir kopyası da detaylı Antarktika fotoğraflarını çekmek için kullanılmış."

1349465665_nikonnikkor6mmf2.83-600x589.jpg
Nikkor 6mm F2.8 adındaki bu lens şimdilerde ise Ebay üzerinde fotoğraf meraklılarından sahibini bekliyor. Üstelik iç teklif verilmemiş olarak. Ürünün üzerinde bulunan, boyutlarına göre devasa olarak nitelendirilen bu lensin camının ağırlığı 5.2 kg. Lens özel koruma kılıfı ve çantasıyla yeni sahibini bekliyor.

Ürünü satın almak veya incelemek isteyenler buradan ulaşabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.