Donanım

Nvidia, AMD'ye büyük fark attı

RTX 3060 GPU'su ile ciddi şekilde güç toplayan ekran kartı üreticisi Nvidia, bir kez daha AMD'ye büyük fark ettı.

Nvidia, AMD'ye büyük fark attı

Nvidia son zamanlarda düşen satışlar ile bir miktar darbe almış olsa da, Yeşil Takım için bazı iyi haberler var. Son dönemde pazar payında önemli bir artış yakalayan şirket, pazarda açık ara baskın GPU gücü olmaya devam ediyor. Dahası, RTX 3060 GPU pazarında önemli ölçüde rağbet görmeyi sürdürüyor.

Nvidia'nın pazar payı yüzde 79

Wccftech tarafından paylaşılan bilgilerde yer alan analist firma Jon Peddie Research tarafından açıklanan pazar payı rakamlarına bakalım... Bu yılın 2’inci çeyreğine ait istatistikler Nvidia'nın yüzde 79'luk pazar payına sahip olduğunu gösteriyor. Bu, 1’inci çeyreğe kıyasla yüzde 4'lük bir büyüme anlamına gelirken, AMD aynı dönemde yüzde 24'ten yüzde 20'ye gerilemiş durumda. Intel de yeni Arc ayrık GPU'larıyla pazarın kalan yüzde 1'ini elinde bulunduruyor.

Yüzde 20'de kaldı

Geçen yılın aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında, Nvidia hemen hemen yine aynı konumda bulunuyor. NVIDIA, 2021'in 2’inci çeyreğinde yüzde 80'lik bir paya sahipken şu anda yüzde 79'luk bir payı elinde bulunduruyor ve kaybettiği tek puanı da Intel'e kaptırmış durumda. Zira AMD 1 yıl önce yüzde 20 pazar payı seviyesindeydi ve belirtildiği gibi bu yıl da yine yüzde 20'de kalmaya devam ediyor.

Eteknik'in işaret ettiği gibi, en son Steam donanım anketine göre de NVIDIA ciddi bir satış ivmesi yakalamış durumda. Buna en büyük katkıyı ise RTX 3060 ekran kartı sağlıyor.

RTX 3060 masaüstü ekran kartı, Ağustos ayında yüzde 0,66'lık güçlü bir artışla Steam oyuncuları için genel satış sıralamasında 6’ıncı sırada yer alarak yüzde 3,24'lük bir pazar payı elde etti. Bu oran, yüzde 3,39 ile 5’inci sırada yer alan dizüstü bilgisayarlarda bulunan RTX 3060 ekran kartının çok az gerisinde.

Yani, bu 2’sini topladığınızda RTX 3060 yüzde 6,63 paya ulaşıyor ve bu da teknik olarak RTX 3060'ı (hem masaüstü hem de dizüstü platformları için) yüzde 6,6'lık payla en üst sıradaki GTX 1060'tan daha popüler hale getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.