Donanım

Nvidia’dan mobil cihazlar için Kepler GPU geliyor

Project Logan ve Kepler GPU detayları ortaya çıktı

Nvidia’dan mobil cihazlar için Kepler GPU geliyor

Bu hafta düzenlenen SIGGRAPH konferansında Nvidia sonunda şimdiye kadar söylentiden ibaret olan yeni sistemleri hakkında biraz bilgi verdi. Bilgisayar dünyasındaki yadsınamaz yerinden sonra şimdi de mobil dünyanın görsel merkezi olmaya hazırlanıyor.

Zaten bir çok mobil cihazda kullanıldığı doğru, fakat yeni ve taze bir teknolojiyle kullanıcı karşısına çıkacak ve ilk olarak Android cihazlarda kullanılmaya başlanacak.

1374957951_nvidia-branded-android-devices.jpg

Bunların yanı sıra Tegra 4’ten sonra gelecek çipsetlerin adının Project Logan olacağı belirtiliyor. Nvidia’nın yeni çipsetinin isminden de anlayacağınız gibi, olayı biraz kişiselleştirdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca SIGGRAPH’ta bahsedilen yeni Tegra 5 işlemcinin Kepler GPU kombinasyonuyla geleceği belirtiliyor. PC grafikleri konusunda en yeni teknolojiyi sunacağından emin gibiyiz.

Kepler GPU telefonlara bilgisayarlardaki performansı getirecek. Mobil versiyon olduğundan dolayı artık birer alt model olarak değerlendirilmeyecek. Ayrıca oyun dünyası için büyük önem taşıyan OpenGL 4.4 ve DirectX11’in de yakında görüleceği belirtiliyor.

Ancak ne yazık ki henüz bu teknolojiler üzerinde çalışılıyor ve dışarda sadece Tegra 4 ile muhatap olabiliyoruz. Tegra 5’in2014 yılının  ortalarında gelmesi bekleniyor.

Yorumlar
Misafir
tegra 4 en iyisi tegra 5 i beklemek niye daha şimdiden
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.