Donanım

OPPO 10x optik zoom teknolojisini duyurdu!

Geçtiğimiz günler gündemi fazlasıyla meşgul eden OPPO 10x optik zoom teknolojisi nihayet resmi olarak tanıtıldı. Peki bu teknoloji ile bizleri neler bekliyor? İşte detaylar!


MWC 2017'de Çinli akıllı telefon üreticisi OPPO, standında normal boyutlarda bir akıllı telefon gövdesinde 5x optik zoom'lu çift kamera kurulumuna sahip bir prototip cihaz göstermişti bizlere. 

Oppo 10x optik zoom teknolojisini duyurdu!

Zoom lens tasarımı konusunda CorePhotonics'den yardım alınmış ve ışığı dikey olarak yerleştirilmiş sabit kamera sensörüne yönlendirmek için 90 derecelik bir açısal prizma kullanılmıştı. Anlaşılan OPPO bu teknolojiyi daha da ileriye götürmüş.

Prototip olarak gösterilen 5x teknolojisi asla piyasaya sürülmedi ancak OPPO 5x zoomu tamamen es geçerek 10x zoom lens üzerinde çalışmalarına başlamış durumda MWC 2019 kapsamında yapılan duyuruya göre. 

Yeni teknoloji kamera kurulumu; 48 Megapiksellik ana kamera, 120 derece ultra geniş açılı lens (16 mm) ve telefoto lens (160 mm) ile bir bütün halde sistemi oluşturuyor. Oppo’nun 10x optik zoom teknolojisi, periskop esasına dayanıyor. 

Telefoto lens ışığı prizma ile aktarırken bunu 0.001445 derecelik hassasiyetle yapıyor ve D-Cut optik objektif kullanıyor. İşin içerisinde bir de Optik Görüntü Sabitleme girince ortaya çıkan sonuç hiç olmadığı kadar keskin ve net oluyor.

Henüz bu teknoloji Oppo tarafından ne zaman kullanılacak bilmiyoruz ancak yapılan açıklamaya göre 10x optik zoom teknolojisinin 2019 yılının ikinci çeyreğinde akıllı telefonlarında kullanılmaya başlanması bekleniyor. Peki ya siz bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Bu yıl 25-28 Şubat tarihleri arasında İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenecek MWC 2019 etkinliğini yerinde takip edeceğiz. En güncel haber, video ve içerikler için MWC 2019 sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.