Donanım

Ouya Xbox, Nintendo ve PS'e rakip olacak!

Android oyun konsolunu görmeden karar vermeyin!


Günümüzün video oyunları daha önce olmadığı kadar büyük, flaşlı ve etkileyici. 80'lerin sonlarına dönecek olursak her yıl yeni bir konsol piyasaya sürülüyordu ancak heyecan verici bir gelişme yaşanmıyordu.

Şimdi modern konsollarda gösterişlerinin ardında yatan özellikleri çözmek o kadar kolay olmuyor. Yves Behar tarafından bir Kickstarter projesi olarak başlayan Android'li oyun konsolu Ouya'nın bu konuda daha güvenli olduğunu söylemekte fayda var ve yeni, farklı bir şeylerle karşımıza çıkacak.

1342160972_ps-move-art-shot-rm-eng.jpg

Konsol oyunlarında bugün geçmişe göre 180 derece farklı bir yerdeyiz. Oyun konsol yapımcıları Microsoft'nin Xbox 360 ve Sony'nin PS3 oyuncak yapmayı bırakıp ev elektroniği üretmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre insanlar video oyunu oynamaktan çok Netflix izlemeyi ya da diğer konsol oyunlarını tercih ediyor.

Orijinal, büyük, yeşil Xbox yayınlamadan önce Microsoft salonların baş tacı olmanın yollarını arıyordu. Xbox 360 ile bunu başardı fakat MS ve Sony büyük bir konsol liderliğinin içinde buldular kendilerini.

1342160991_wiiuhandson.jpg

Ouya'nın da başarısıyla bu başarının uzun süre onlarda kalacağını söyleyemeyeceğiz. Elbette ayakta tutmak bazı yeni numaralar olacaktır fakat ne Microsoft'un Kinect'i ne de Sony PlayStation Move'nin yeni nesil oyun deneyimleri arasında yeri olmayacak. Elbette 3. büyük oyuncuyu unutamayız, Nintendo Wii.

Wii U yayınlandığında Xbox 360 ve PS3'ten biraz daha iyiydi. Yeni konsolu dokunmatik süslü bir yapıya sahipti. E3 fuarında sunulanlardan sonra da yine de salonlarımızda Wii U'nun ömrünün çok uzun olacağını söyleyemiyoruz. Peki henüz adı çok duyulmamış bir firmanın 99$ lık video oyun konsollarını neden bu kadar önemsiyoruz?

Bunun için önemli sebeplerimiz var, gelen bu yeni nesil iyi bir donanımla geliyor. Akıllı telefonlardan daha etkileyici donanım desteğine sahip cihazlardan bahsediyoruz. Android 4-inç ekranda muhteşem bir oyun deneyimi sunuyor, sizce bunu 60-inç ekrana taşımak nasıl olurdu?

1342161004_ouya-controller-2012-07-11-600.jpg

Yeni nesi Braid ya da Super Mat Boy muhtemelen burada olacak. Ayrıca son olarak bu cihaz için yaklaşık 24.000 kullanıcının heyecanla beklediğini söyleyebiliriz. Oyun severler artık farklı bir şeyler istiyor. Peki Ouya gerçekten başarılı olacak mı ? Bunu söylemek için elbette erken.

Günde 2.4 milyon dolar kazanan bir şirket olması hiç yoktan iyidir fakat Nintendo'nun Wii'yi Japonya'da yayınlamasının ardından 2 günde 370.000 konsol sattığını ve 80 milyon dolarlık satış yaptığını da hatırlatmakta fayda var. Bu sayı Amerika'da ilk hafta 190 milyon dolara ulaşmıştı. İşte bu güç ve başarıdır.

Bu nedenle başarıyı konuşmak için erken fakat insanların farklı ve yeni bir şeyler beklediği de bir gerçek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.