Donanım

Panasonic 8K çözünürlüğünde sensör geliştiriyor

Panasonic bir süredir ara verdiği 8K çözünürlüklü sensör geliştirme sürecini tekrar başlatıyor.


8K (8192 × 4320p) çözünürlüklü görüntü sensörlerinin üretimi için ilk adımı 2011 yılında atan Panosonic, araştırma-geliştirme çalışmalarını neticelendirmeden 8K sensör üretim çalışmaları dondurmuştu. Ancak Japon menşeli Nikkei dergisi Panasonic’in diğer iki Japon şirket Sony ve Canon gibi 8K çözünürlüklü görüntü sensör geliştirme çalışmalarına tekrar başladığını bildirdi.

Panosonic 2018 yılında çıkış yapması planlanan 8K çözünürlüklü sensörler için 81 milyon dolara yakın bir harcama gerçekleştirecek. Yüksek çözünürlüklü sensörler aynı zamanda hızlı görüntü işleme özelliğiyle dikkat çekecek. 

Panosonic 8K çözünürlüklü sensörü ilk olarak tüketici ürünleri ve televizyon yayınlarında kullanmayı planlıyor. Dünyada 8K yayını şu an için sadece deneme amaçlı yapılıyor. İlk 8K deneme yayını 2012 yılında Londra Olimpiyatları sırasında Japon NHK televizyonu ve BBC ortaklığıyla yapılmıştı.

Dünya genelinde henüz 4K yayın bile yaygınlaşmamışken Japonya hükümeti 2020 yılında gerçekleşecek Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı ülke genelinde 8K yayından izletmeyi hedefliyor. 

İlginizi çekebilir;

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.