Donanım

Panasonic, OLED panelde çığır açıyor!

Panasonic, 1.000.000: 1 kontrast oranıyla yeni bir IPS LCD panelini duyurdu; bu, mevcut LCD ekranlardan 600 kat daha fazla!

Panasonic, OLED panelde çığır açıyor!

Yüksek kontrast OLED monitörlerinin ekran savaşlarında sahip olduğu en önemli avantajlardan biridir. Ancak Panasonic, In-Plane Switching (IPS) LCD panelinden karşılaştırılabilir bir kontrast oranını sıkıştırmayı başarmış. 1.000.000:1 kontrast oranına sahip yeni panel, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) içeriği görüntüleyebiliyor ve başlangıçta video üretimi, yayıncılık, tıbbi ve otomotik monitörlerde kullanılabiliyor.

Kontrast daima görüntü teknolojinin vazgeçilmezidir. Bunun nedeni, tüm görüntüyü arkadan aydınlatmasıdır. Bu, bir sahnenin siyah kısımlarını koyu gri renkte yıkayabilir. OLED ekranlar, sabit beyaz LED arka ışığını çıkarıp kısaltmayı oluşturan organik ışık yayan diyotlar olan kişisel olarak ayarlanabilen "pikseller" ile değiştirerek bu sorunun üstesinden gelir.

LCD'lerin aksine, bu OLED ekranlar karanlık bölümlerdeki pikselleri basitçe kapatarak gerçek siyahları elde edebilir. Kullanıcılara "sonsuz" bir kontrast oranı veriliyor. Ancak birçok şirket kontrastı yaklaşık 1.000.000:1 oranında ölçüyor. Bu değer kuantum nokta ortalaması yaklaşık olarak aynı.

1480936197_panasonic-ips-lcd-1.jpg

Panasonic şimdi 1,800:1 oranına sahip olan şirketin mevcut IPS LCD ürünlerinden 600 kat daha fazla kontrasta sahip bir IPS LCD monitör ile karşılaştırılabilir performans elde ettiğini iddia ediyor.

Bunu başarmak için Panasonic, ışıkla modüle edilen hücreleri ekran hücrelerine entegre ediyor ve bu da arkaplan ışığının yoğunluğunu piksel piksel kontrol edebiliyor.

Bu deney sonucunda 1.000.000:1 kontrast oranı ve mevcut LCD üretim tesislerinde üretilebilecek maksimum 1.000 cd / m2 parlaklıkta HDR'ye hazır bir panel ortaya çıkıyor.

Şirket başlangıçta yayın, video üretimi, otomotiv ve tıbbi alanlardaki üst düzey monitörlerde yeni paneli hedef alacak ancak teknoloji olgunlaştıkça ve fiyatlar düştükçe bu teknoloji son tüketici ile buluşacak.

Fiyatlandırma konusunda henüz hiçbir bilgi yok. Ancak Panasonic, yeni IPS LCD ekranlarının örnek gönderimlerinin Ocak 2017'de başlayacağını söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.