Donanım

Panasonic, otomobil sektörüne can verecek

Panasonic çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük pil hücresi üretim tesisini inşa etmek ve işletmek için Kansas eyaletiyle 4 milyar dolarlık bir yatırım anlaşması imzaladığını duyurdu.

Panasonic, otomobil sektörüne can verecek

Şirket, De Soto kenti yakınlarında eski bir mühimmat fabrikasında bir alan belirledi.

Demokrat Partili Kansas Valisi Laura Kelly, çarşamba günkü basın toplantısında, “Kansas tarihindeki en büyük özel yatırım ve ülkedeki türünün en büyük elektrikli araç pili üretim tesislerinden biri olan bu proje, eyaletimizin ekonomisi için dönüştürücü olacak ve daha fazla Kansans'ın daha iyi işler yaratmasına yardımcı olacak toplam 8.000 yüksek kaliteli istihdam sağlayacak” dedi.

Nikkei Asia'ya göre, tesis Tesla için yüksek kapasiteli hücreler üretecek. Panasonic, otomobil üreticisi ile Reno, Nevada Gigafactory'yi zaten ortaklaşa işletiyor. Tesla, geçtiğimiz Nisan ayında Austin'de üçüncü bir Gigafactory açtı. Bu projenin fabrikada 4.000 kalıcı istihdamın yanı sıra 16.500 inşaat işi üretmesi bekleniyor. 

Panasonic, Kansas'ta dünyanın en büyük EV pil fabrikasını inşa ediyor

COVID-19 pandemisinin neden olduğu küresel ekonomik şok ve tedarik zinciri kıtlığına rağmen Tesla, araç teslimatlarının 2020 ile 2021 arasında yaklaşık %90 oranında arttığını gördü. Şirket, 2019 yılında tescilli bir pil serisi geliştirmeye başlamıştı ve rutin olarak lityum tedarikçileri ile özel anlaşmalar yapıyor.      

Benzer şekilde, GM ve Ford, son yıllarda hem pil hem de EV üretim tesislerine büyük yatırımlar yaptı. GM sadece Michigan'da 7 milyar dolar harcadı, bunun bir kısmı Lansing dışındaki 2.4 milyar dolarlık pil ve EV tesisine gidiyor, Ford ise elektrifikasyon ve otonom teknoloji taahhütlerine 29 milyar dolar ayırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.