Donanım

Philips, kadın sağlığını önemsiyor!

Kadın sağlığı konusunda çalışmalarını hassasiyetle sürdüren, sağlık ve iyi yaşam alanının lider markası Philips, sağlık araştırmalarına destek vermeyi sürdürüyor.


Philips tarafından yürütülen söz konusu araştırmalardan birini de kadın sağlığı ve meme kanseri araştırmasının raporu oluşturuyor. 12 ilde, 403 kadınla görüşülerek gerçekleştirilen araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor: Araştırmaya göre katılımcılardan %41?i daha önce kendisine veya bir yakınına meme kanseri teşhisi konduğunu söylüyor.

1328619707_kadin-sagligi.jpg

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye?deki kadınların yarıdan fazlası sağlık hizmetlerini, kadın ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli bulmuyor. Devletin kadın sağlığına öncelik vermesi ve kaynak ayırması gerektiği düşünülen hastalıkların başında ise kanser geliyor.

\r\n

Araştırmaya katılan kadınların %62?si fiziksel sağlık durumundan genel olarak memnun olduğunu, buna karşın %65?i yeterli düzeyde fiziksel egzersiz yapmadıklarını belirtiyor. Görüşülen kişilerin önümüzdeki 5 yıl içinde sağlıkları için tehdit oluşturmasından endişe ettikleri hastalıkların başında yüksek tansiyon, jinekolojik hastalıklar, eklem ağrıları ve meme kanseri geliyor.

Araştırmadan çıkan diğer bir çarpıcı sonuç da; kadınların yaklaşık üçte birinin hiç jinekoloğa gitmediği. Yılda 1 ve daha sık jinekoloğa gittiğini belirten kadınların oranı %44, bugüne kadar meme kanseri taraması yaptırmak ve kontrol amacıyla bir doktor ya da sağlık kurumuna gittiğini belirtenlerin oranı ise %42. Meme kanseri taraması için en sık uygulandığı belirtilen teşhis yöntemi ise doktor muayenesi.

Her yıl düzenli olarak mamografi çektirmenin meme kanseri teşhisine etkisinin büyük olduğunu düşünenlerin oranı %78. Erken teşhisin tedavi edilebilirlik üzerindeki önemine yönelik farkındalığın da %85?le oldukça yüksek olduğu gözleniyor. Meme kanseri konusunda etkili bilgi kaynakları incelendiğinde, televizyon programları ve uzman doktorların bilgi alınan kaynakların başında geldiği görülüyor.

Araştırma hakkında bilgi veren Türk Philips CEO?su ve Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Willem Rozenberg; ?Philips olarak kadınları en çok etkileyen hastalık ve koşullar içinde onların özel ihtiyaçlarını ve deneyimlerini anlayarak, kadınların sağlıklarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için uzmanlığımızı ve yaratıcılığımızı uygulamada büyük bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum? dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.