Donanım

Qualcom Snapdragon 830 8GB RAM'e destek verecek!

Qualcomm sınırları zorluyor.


Qualcomm yeni nesil çiplerini her yıl Dünya Mobil Kongresi'nde ya da CES 2015 fuarında tanıtmaya çalışıyor. Mobil sektörü neredeyse tek başına yönlendiren Qualcomm geçtiğimiz ay düzenlediği bir etkinlik kapsamında Snapdragon 820'yi resmi olarak tanıttı. Snapdragon 810'da yaşanan ısınma sorunlarından sonra üreticilerin saat hızlarını düşürmeleri ve ilk kez OnePlus 2'de de kullanılan Qualcomm'un yeniden optimizasyon yaptığı Snapdragon 810 v2.1 versiyonu günü kurtarsa da mobil sektörün yeni bir işlemciye ihtiyacı vardı.

1449040073_ekran-alintisi.png

Snapdragon 820 ile bu açığı kapatmaya hazırlanan Qualcomm'un bundan sonraki hamlesi merak ediliyordu. Firmaya yakın kaynaklar Snapdragon 830 için ilk bilgileri vermeye başladı. 2017 yılı içinde pazarda görebileceğimiz Snapdragon 830'ub 8GB sistem belleğine (RAM) destek vereceği belirtiliyor

Artan RAM ihtiyacının bu şekilde karşılanmasının güç tüketimine etkisi ise merak ettiğimiz en önemli unsurlardan birisi. Silikon üreticileri güçlü mobil işlemciler üretse de (Tegra K1 gibi) yüksek güç tüketiminden dolayı bu işlemcileri mobil pazarda kullanamıyorlar.

Bakalım Snapdragon 830 bizlere ne sunacak? Sizce 8GB RAM'e ihtiyaç var mı?

Volkan MANAV

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.