Qualcomm bu sefer kendisini de aştı, ciddi anlamda rakipsiz

Qualcomm, yapay zeka destekli yeni ses yongası serisiyle pazardaki yerini sağlamlaştırıyor. Yeni S5 Gen 3 ve daha uygun fiyatlı S3 Gen 3 modelleri, üstün ses performansı ve enerji verimliliği vaadiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Qualcomm bu sefer kendisini de aştı, ciddi anlamda rakipsiz

Bu yenilikler, özellikle kablosuz kulaklık ve akıllı ev cihazları kullanıcılarının deneyimini önemli ölçüde iyileştirmeyi hedefliyor.

Qualcomm, orta ve üst segment için tasarladığı yeni nesil ses yonga setlerini, S3 Gen 3 ve S5 Gen 3'ü büyük bir heyecanla duyurdu. Bu yeni yonga setleri, 2022'de piyasaya sürülen önceki nesillerin yerini alıyor. Her iki yonga seti de işlem gücünde önemli iyileştirmeler sunuyor; özellikle S5 yonga setinde AI destekli işlemler için özel olarak tasarlanmış bir hızlandırıcı bulunuyor. Ses kalitesinde yapılan iyileştirmeler ve Qualcomm Voice & Music Extension Programı'na dahil ürünlerde kullanıma uygun olmaları, bu yonga setlerini özellikle dikkat çekici kılıyor.

Yeniliklerden bahsetmeden önce, Qualcomm S5 Gen 3'ün işlemci hızının 200MHz'e (Gen 2'deki 80MHz'den) çıkarıldığını ve yeni 350MHz DSP (dual 240MHz'den) ile güçlendirildiğini belirtmek gerek. Ayrıca, eski modele göre 1,5 kat daha fazla bellek kapasitesi sunuyor.

Qualcomm bu sefer kendisini de aştı, ciddi anlamda rakipsiz

Önceki nesillerde, yapay zeka hesaplamaları DSP üzerinde gerçekleştiriliyordu. Ancak Gen 3 DSP daha hızlı olsa da, yonga seti üzerinde bulunan özel AI hızlandırıcı, AI destekli Aktif Gürültü Önleme (ANC) ve ses işleme gibi işlemler için kullanılabilecek ve 50 kat daha fazla işlem gücü sunuyor. Ayrıca, işitme kaybı telafisi, saydamlık modu ve gürültü yönetimi gibi özellikler için özel donanımlar bulunuyor.

"Ultra-premium" segment için Qualcomm, daha fazla AI hızlandırması sunan ve S5 Gen 3'ten yaklaşık iki kat daha hızlı olan S7 ve S7 Pro yonga setlerini geliştirdi. Daha hızlı işlemciler ve DSP'ler sunmasına rağmen, bu yonga setleri daha pahalı piyasa segmentlerini hedef alıyor.

Uygun fiyatlı ürünler için Qualcomm S3 Gen 3 de hızlandırıldı, ancak yapılan iyileştirmeler daha mütevazı. Hâlâ çift çekirdekli 80MHz işlemciye sahipken, DSP çift 240MHz'e (tek 240MHz'den) yükseltildi. Qualcomm AI motorunu desteklese de, güçlü hızlandırıcıya sahip değil. Bu yonga seti orta segment olmasına rağmen, Google Fast Pair, Qualcomm TrueWireless Mirroring, Auracast ve daha fazlası gibi özellikleri destekliyor.