Donanım

Qualcomm, CES 18'de neler tanıttı?

Qualcomm'un, CES 18'de tanıttığı yenilikler haberimizde.


Qualcomm için CES 18 etkinliği dolu dolu geçti diyebiliriz. Donanım devi Qualcomm, geleceğe yön verecek teknolojilerini bu etkinlikte sergiledi. Peki, Qualcomm, müşterilere neler sunuyor?

Qualcomm Snapdragon Otomotiv Platform

Qualcomm Technologies, geçtiğimiz günlerde tanıtılan 2018 model Honda Accord'da örneklediği kişiselleştirme, bilgi-eğlence ve telematik sistemlerine destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı. 2018 model Honda Accord'daki araç içi bilgi-eğlence ve navigasyon sistemleri için kullanılan son teknoloji uygulamalara, çok ileri düzey bir Snapdragon Otomotiv Platformu güç veriyor.

Snapdragon otomotiv çözümleri, otomotiv üreticilerinin tüketicilerine zengin ve sezgisel deneyim sunma çabalarını desteklemek için tasarlandı. Qualcomm Technologies'in, internete bağlı araba üreten üreticilere verdiği geniş çaplı desteğin bir parçası olarak, 2018 model Honda Accord'da aynı zamanda Hondalink araç bağlanırlık sistemini desteklemesi için Qualcomm 4G LTE de bulunuyor.

Qualcomm Smart Audio Platformu

Qualcomm, bugün CES 2018'de Android Things'e, Google Assistant'a, Google Cast'a ve Qualcomm Smart Audio Platformu'nda bulunan diğer ses ve Google hizmetlerine olan desteğini açıkladı.

Çözüm, orijinal ürün üreticilerine çeşitli ürün katman ve kategorideki cihazlarda bulunan Google Assistant'ın zengin ses etkileşimini destekleyen akıllı hoparlörleri daha kolay üretebilmeleri için tasarlandı. Entegre platform, işleme kabiliyetinin, bağlanırlık seçeneklerinin, sesli kullanıcı arabiriminin ve seçkin ses teknolojilerinin eşsiz bir bileşkesini oluşturarak tüketicilerin zengin özellikli ve yüksek sezgili akıllı hoparlör talebinin karşılanmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Google Cast'ın ses yardımı ile kullanıcılar artık sevdikleri müzikleri mobil cihazları üzerinden akıllı hoparlörlerle evlerinde yayınlayabiliyor. CES 2018'de Qualcomm Smart Audio Platformu üzerinden ürün piyasaya sürecek orijinal ürün üreticileri arasından LG, yerleşik Google Assistant bulunan LG ThinQ Speaker'ı sergileyecek.

Qualcomm Smart Audio Platform

Qualcomm, bugün Qualcomm Smart Audio Platform'unun Microsoft Cortana'yı da desteklediğini duyurdu. Platform, orijinal ürün üreticileri için, Microsoft Cortana'nın sağladığı akıllı dijital desteği içeren akıllı hoparlörlerin üretim zamanının ve maliyetinin azaltılmasına yardımcı olacak donanımı ve yazılımı bir araya getiriyor.

Microsoft Cortana, kullanıcılarına işinde, evinde veya hareket halindeyken daha az çabayla daha çok iş gerçekleştirmesini sağlayan kişiselleştirilmiş ses arayüzü deneyimi sunuyor.

Qualcomm TrueWireless

Qualcomm, üreticilere kompakt, birçok özelliğe sahip, kablosuz kulaklıkların ve akıllı işitme cihazlarının yeni nesillerinin üretilmesinde yardımcı olmak için tasarlanan yeni Qualcomm Low Power Bluetooth SoC QCC5100 serisini tanıttı.

Tüketicilerin üstün ses kalitesinin yanı sıra uzatılmış batarya ömrü ve playback süresi taleplerini karşılamaya yardımcı olan çığır açıcı SoC serileri telefon aramalarında ve müzik yayınlarında geçmişteki tek çipli Bluetooth ses çözümlerine kıyaslandığında %65 daha az enerji tüketmesi için tasarlandı.

Qualcomm aptX HD

Qualcomm, bugün yüksek kaliteli Bluetooth kablosuz ses kodeği olan Qualcomm aptX HD'nin 55'ten fazla ürün için kullanıma açıldığını duyurdu. Bu da teknolojimizin desteği sayesinde tüketicilerin ve ses cihazları meraklılarının hiç olmadığı kadar çok seçeneğe ve yalnızca seçkin yüksek kalite sese sahip olacakları anlamına geliyor.

Qualcomm Aqstic

Yeni Mesh ağ kurma referans tasarımı, Qualcomm Aqstic ses kodeğinin (kodlayıcı-kod çözücü) akıllı ses asistanı entegrasyonu özelliğini kullanmaya başladı.

Qualcomm, “Qualcomm Mesh Networking Platform and Reference Design”ın yeteneklerini ve ürün uygulamalarını önemli derecede genişlettiğini duyurdu. Böylece Mesh'i daha ileri düzeye taşıyarak günümüzün akıllı evlerinde kullanılmak için seçilen ağ bağlantı platformu oldu.

Platformun öncü ses tanıma yeteneklerine sahip Qualcomm Aqstic ve Microsoft'un dijital asistanı Cortana'yla entegrasyonu sayesinde evlerde adeta kusursuz bir sesten güç alan deneyim yaşanıyor.

Buna ek olarak Qualcomm, Qualcomm Mesh Networking Platform'u destekleyen ürün yelpazesini de bağlantı altyapısının ötesinde akıllı hoparlörler, duman detektörleri, güvenlik sistemleri ve akıllı lambalar gibi yeni ve daha iyi bağlanabilirlik deneyimleri oluşturmak için imalatçıların mesh ağ bağlantılı platformlarından avantaj sağladığı ürünleri dahil edecek şekilde arttırıyor.

Qualcomm Home Hub

Belli bir amaç için üretilen platformlar ve içinde sistem fonksiyonunu barındıran modüller, Google Assistant'lı tüm yapay zekâya olanak sağlayan ev cihazlarının daha kolay piyasaya sürülmesi için tasarlandı.

Qualcomm aracılığıyla bugün, Google'ın Android Nesnelerini destekleyen iki Qualcomm Home Hub platformunu duyurdu. Qualcomm SDA624 ve SDA212 çip-üzeri-sisteminden (SoCs) yola çıkılarak bu platformlar, geliştiricilere ve orijinal ürün üreticilerine hızlıca ve düşük maliyetli Google Assistant gibi Google hizmetlerini barındıran ev şebekeleri üretmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Buluta bağlanırlığa ve çeşitli form faktörlerinde sınır bilişim yeteneklerini temel alan ev şebekeleri çok hızlı büyüyen bir sektör. Ek olarak, platformda sistem fonksiyonunu barındıran modüller, geliştirme panelleri ve referans tasarımı da var.

Bu kapsamlı platform setleri orijinal ürün üreticilerinin yeni nesil yapay zekâ tasarlama, geliştirme ve hızla ticarileştirmeler için heyecan verici bir gelişme. Yeni nesil yapay zekâ, tüketicilerin de elektronik cihazlarının zengin dijital asistan, dokunmatik ekran, video kamera ve sürükleyici medya özelliklerini barındırmasına olanak sağlayacak.

Harman ve Lenovo  şu anda Qualcomm ile Qualcomm Home Hub platformlarını kullanan yeni Lenovo Smart Display'in de dahil olduğu ev ürünleri üzerinde çalışıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.