Donanım

Qualcomm kadar zengin olsak yeter!

Qualcomm 2020 yılı mali raporlarını açıkladı. Raporda kar ve satışlarda büyük bir artış görülüyor. İşte detaylar.


Qualcomm, 5G yongalarına yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve şimdi de meyvelerini topluyor. San Diego çip şirketi, 27 Eylül'de sona eren üç aylık mali sonuçlarını ve mali yılının tamamını açıklayarak, hem üç aylık hem de yıllık bazda kar ve satışlarda bir artış olduğunu ortaya koydu.

Şirket belirli nedenleri belirtmedi, ancak Reuters, Apple’ın 5G telefonlarının Qualcomm'un başarısının arkasındaki anahtar faktör olduğunu açıkladı.

Qualcomm paraya para demiyor!

Qualcomm, mali çeyrekte kablosuz veri bağlantısı yapabilen 162 milyon çip sattığını söyledi.

Analistler önümüzdeki çeyreklerde daha fazla artış bekliyorlar. 5,71 milyar dolar  öngörülürken, şirket, yaklaşık 6,2 - 6,8 milyar dolar kadar çok daha yüksek bir çıta belirliyor. 2020'de 5G cihazlarının toplam sevkiyatlarının 175 milyon ila 225 milyon arasında olması bekleniyor ve 2021'de bu sayının 500 milyona çıkması bekleniyor.

Mollenkopf ayrıca Qualcomm'un Huawei'ye çip teslim etmek için lisans başvurusunda bulunduğunu ancak ABD hükümetinin henüz yanıt vermediğini paylaştı.

Qualcomm gelirlerini ciddi anlamda arttırdı. ABD merkezli çip üreticisi Huawei için de yonga seti üretmeye başlarsa akıllı telefon pazarını büyük ölçekte tekeline almış olacak.

Eğer böyle giderse önümüzdeki yıllarda Qualcomm ciddi anlamda sektörün en büyük isimlerinden biri olabilir. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Sonuçta Huawei henüz pes etmiş değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.