Donanım

Qualcomm Snapdragon 600E ve 410E kullanıma sunuldu

Enerji tasarruflu ve güçlü Qualcomm Snapdragon işlemciler, uzun vadeli teknik destek ile üçüncü parti distribütörler üzerinden piyasaya sürülüyor.

Qualcomm Snapdragon 600E ve 410E kullanıma sunuldu

Qualcomm Incorporated, iştiraki Qualcomm Technologies’in dijital bilgilendirme sistemleri, set-top cihazlar, medikal görüntüleme, satış noktası sistemleri, endüstriyel robotikler ve uygulamalar ile ilişkili diğer nesnelerin interneti (IoT) gibi birçok dikey segmentlerde kullanılan gömülü uygulamalar için Snapdragon 600E ve 410E işlemcilerini duyurdu. Qualcomm Technologies, akıllı telefonların yanı sıra ürün kategorileri için de çözümleri piyasaya sürmek için Snapdragon işlemcilerine yaptığı mobil yatırımlardan faydalanıyor. Snapdragon 600E ve 410E, ilk etapta Arrow Electronics aracılığı ile üçüncü parti distribütörler üzerinden en az 10 yıllık süre için Snapdragon 600 ve Snapdragon 400 ürün ailelerinin ilk ticari örnekleri olarak dünya çapında satışa sunuldu. Bu, ilk kez bağımsız Snapdragon işlemcilerinin distribütörler aracılığı ile kullanıma sunulması anlamına gelirken bu sayede tüm ölçeklerden birçok üretici gömülü işlem ve IoT ürünler için bu teknolojilere erişebilecek.

Snapdragon 600E ve 410E işlemcilerin distribütörler araçlığı ile dünya genelinde kullanıma sunulması Snapdragon gömülü portföyünün ve birçok parçaya ayrılmış tüketici, kurumsal ve endüstriyel kategorilerin ihtiyaçlarını karşılama kapasitesinin önemli bir uzantısı. Snapdragon gömülü portföyü; geliştirme boardlar, ticari amaçlı modüller ve on-board çip tasarımlar için ayrık işlemciler gibi ürünlerden oluşuyor. Bu gömülü işlemciler cihaz üreticilerine, çözüm sağlayıcılarına ve sistem entegratörlerine standart ve özel modüllere ek olarak on-board çip tasarım üzerinden ürünlerini ticarileşmeleri için oldukça fazla seçenek sunuyor.

Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Raj Talluri yaptığı açıklamada, “Snapdragon güçlü ve çok yönlü işlemci olup geniş çeşitlilikte IoT uygulaması içerisinde birçok potansiyel uygulamaya sahiptir. Artık bu teknolojiyi uzun vadeli destek ve kullanılabilirlik gibi ek faydalar ile birlikte çok daha geniş bir müşteri kitlesine sunuyoruz.  Snapdragon 600E ve 410E, en iyi bağlantı ve işlem teknolojilerimizin bazılarını geniş yelpazedeki gömülü ve IoT uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için bir araya getiriyor.” dedi.

1.5GHz dört çekirdekli Qualcomm Krait 300 CPU özelliğine sahip Snapdragon 600E, Qualcomm Adreno™ 320 GPU ve Qualcomm Hexagon DSP sayesinde çok çekirdekli performans ve kapsamlı 3D grafikler ile gelişmiş sistemler kurmak için ideal bir işlemci olarak öne çıkıyor. İşlemci, bağlantılı uygulamalar için entegre Bluetooth 4.0/LE & 3.x, 802.11 a/b/g/n/ac ve GPS bağlantılarını desteklerken SATA, SD3.0, DDR bellek, eMMC depolama, HDMI, LVDS, HSIC ve PCIe arayüzleri ile birçok kullanım için genişletilebiliyor.  

Snapdragon 410E 1.2GHz dört çekirdekli işlemci ise yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sunarken Adreno 306 GPU ve Hexagon DSP sayesinde zengin multimedya sağlıyor. Bluetooth 4.1/LE, 802.11 b/g/n ve GPS bağlantılarını destekleyen bu işlemci; akıllı evler, dijital bilgilendirme sistemleri, tıbbi ekipmanlar, endüstriyel otomasyon, dijital medya oynatıcılar ve akıllı izleme sistemleri gibi IoT kullanım alanları için ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Arrow Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı David West yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Snapdragon 600E ve 410E işlemcileri birçok ürün seçeneğini sunuyor. Arrow olarak Qualcomm Technologies’in Snapdragon işlemcilerini sunmayı heyecanla bekliyoruz Bu işlemciler ile mühendislik servislerini tamamlayarak ticarileşmeyle müşterilere yardım edeceğiz.”

Bağlantı ve işlem konusunda sahip olduğu deneyim ile Qualcomm Technologies IoT için gerekli olan teknolojileri sunacak iyi bir konumda yer alırken halihazırda Snapdragon gömülü çözümlerine Fujifilm Sonosite taşınabilir iViz ultra-ses sistemlerinden Intrinsyc’in Giyilebilir Kamera Referans Tasarımı Open-Q 410’a kadar çeşitli ürünlerde yer vermeye başladı. Şirketin mobil portföyünde yer alan Snapdragon 600 ve 410’un temellerinden ortaya çıkan Snapdragon 600E ve 410E ticarileşmeye giden yolda üreticileri destekleyecek çözüm ailesine katılıyor. Müşteriler Arrow Electronics tarafından üretilen DragonBoard™ 410c topluluk geliştirme boardına erişerek değerlendirme ve geliştirmelere başlayacak esnekliğe sahip olacak. Bu board aynı zamanda 96Boards tüketici sürümünün açık donanım özellikleri ile uyumlu. Müşteriler böylece standart veya özel modüllerden birini seçerek Snapdragon 600E veya 410E işlemcilerini, optimize edilmiş on-board çip tasarımlarında en az 10 yıl genişletilmiş yaşam desteği ve 2025 yılına kadar kullanılabilirlik ile sahip olabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.